Ruszył rewers gazu ziemnego ze Słowacji na Ukrainę

Ruszył rewers gazu ziemnego ze Słowacji na Ukrainę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na Słowacji otwarto we wtorek, po dwóch tygodniach testów, rurociąg, którym można będzie dostarczać gaz z Unii Europejskiej na Ukrainę w ilości do 20 procent rocznego ukraińskiego zużycia. Chodzi o tzw. rewers gazu rurociągiem Vojany-Użhorod.

Decyzja o uruchomieniu rewersu jest częścią reakcji Unii Europejskiej na wstrzymanie przez rosyjski Gazprom dostaw gazu na Ukrainę. W uroczystym otwarciu gazociągu przy przepompowni w miejscowości Velke Kapuszany uczestniczyli szefowie rządów Słowacji i Ukrainy, Robert Fico i Arsenij Jaceniuk.

Memorandum o zwrotnych dostawach gazu na Ukrainę przez niewielki gazociąg Vojany-Użhorod operatorzy ze Słowacji i Ukrainy podpisali w kwietniu. Konieczne było zbudowanie krótkiego konektora do głównej rury tranzytowej po słowackiej stronie przepompowni w miejscowości Velke Kapuszany.

Ukraina zużywa około 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie przy własnym wydobyciu wynoszącym ok. 20 mld.

Słowacki premier Fico podkreślił na konferencji prasowej, że rewers gazu ze Słowacji, Węgier i Polski powinien zaspokoić średnioterminowe potrzeby Ukrainy.

Rosja w połowie czerwca przerwała dostawy gazu dla Ukrainy, która odmówiła płacenia za surowiec cen zawyżonych po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Według rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka Ukraina winna jest za gaz 5,3 mld dolarów.

Spór gazowy między Rosją a Ukrainą grozi zakłóceniem dostaw rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy, jak miało to już miejsce w poprzednich "wojnach gazowych" w 2006 i 2009 roku. Komisja Europejska stara się doprowadzić do porozumienia między Rosją a Ukrainą, jednak dotychczasowe próby mediacji zakończyły się niepowodzeniem.

W sporze gazowym zarówno Rosja, jak i Ukraina odwołały się do sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Na razie utrzymany jest tranzyt gazu z Rosji przez terytorium Ukrainy do państw UE.

Słowacja dotychczas wstrzymywała się z uruchomieniem dostaw gazu do Ukrainy. Na taki krok zdecydowały się natomiast Polska i Węgry. Nie były to wielkie ilości surowca.

Np. w przypadku Polski, Ukraina odebrała z naszego kraju w lipcu około 112,5 mln m3 gazu Jeśliby takie ilości odbieranego gazu utrzymałyby się przez cały rok Ukraina od polskiej strony otrzymałaby niespełna miliard m3 gazu.

Jednak jeśli doliczylibyśmy podobną skalę odbioru gazu z połączeń z Węgrami i Słowacją, to wówczas w grę wchodzi już kilka miliardów m3 surowca. A to przy gazowej wojnie na linii Kijów i Moskwa bardzo poważny zastrzyk niezależności.

Nic więc dziwnego, że bardzo ostro przesył gazu na Ukrainę krytykuje Moskwa. Według Kremla możliwe są nawet reperkusje. Jakie? Nieoficjalnie mówiło się nawet o możliwości ograniczenia dostaw gazu, do krajów które przesyłają surowiec na Ukrainę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruszył rewers gazu ziemnego ze Słowacji na Ukrainę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!