Ruszyła budowa bułgarskiego odcinka South Stream

Ruszyła budowa bułgarskiego odcinka South Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ruszyła budowa 540-kilometrowego bułgarskiego odcinka transeuropejskiego gazociągu South Stream. Premier Płamen Oreszarski i szef Gazpromu Aleksiej Miller obserwowali w czwartek na ekranach spawanie pierwszej rury w okolicach wsi Resowo na północnym zachodzie.

Miller przybył do Sofii niespodziewanie i jego wizyta zakłóciła program bułgarskiego premiera, który miał wyznaczone spotkania w związku z pracą nad projektem budżetu na 2014 r. Spotkanie z Millerem przedłużyło się, co wywołało domysły o rozbieżnościach pomiędzy ich stanowiskami.

Mówił o nich miesiąc temu minister gospodarki i energetyki Dragomir Stojnew. Cena bułgarskiego odcinka wynosi według ostatnich obliczeń 3,5 mld euro i ma być współfinansowana przez Rosję. Bułgaria nie zostanie obciążona obecnie kosztami inwestycji, lecz będzie spłacać zadłużenie - połowę tej sumy - kosztem przyszłych taks tranzytowych.

Rozbieżności dotyczyły m.in. odsetek za kredyt. We wrześniu Stojnew uznał, że zaproponowane przez Rosję 8 proc. to zbyt dużo. W czwartek poinformował, że odsetki obniżono do 4,25 proc. w skali rocznej. Bułgarski Holding Energetyczny, który posiada 50 proc. spółki budującej bułgarski odcinek gazociągu, będzie spłacał kredyt przez 22 lata.

Premier Oreszarski podkreślił, że opóźnienia w budowie nadrobiono w ostatnich miesiącach. "Ustaliliśmy podstawowe parametry modelu finansowania. Jestem zadowolony, że strona bułgarska nie zainwestuje ani jednego lewa w projekcie, tymczasem będzie otrzymywać zyski" - dodał.

Według ministra Stojnewa po uruchomieniu gazociągu w 2015 r. Bułgaria uzyska do 2043 r. 2,8 mld euro wpływów. Od 2017 r. kraj będzie otrzymywać dywidendy w wysokości 715 mln euro rocznie. Podczas budowy powstanie około 2 tys. nowych miejsc pracy.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller podkreślił, że South Stream zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw gazu, które będą dokonywane bez pośredników. W 2014 r. mają ruszyć budowy odcinków: serbskiego i węgierskiego. Gaz dostarczany przez South Stream będzie tańszy niż obecnie - dodał.

Liczący 3 600 km South Stream, wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, ma zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej z ominięciem Ukrainy. Ma prowadzić z Rosji do Bułgarii, Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Pod koniec października 2012 r. ostateczną zgodę na budowę swoich odcinków gazociągu wydały Węgry i Serbia.

Bułgarski odcinek będzie miał długość 540 km z trzema stacjami kompresorowymi i jednym, 59-kilometrowym odgałęzieniem. Przepustowość ma wynieść 63 mld metrów sześciennych rocznie. Gazociągiem będzie zarządzać spółka, w której Bułgaria i Rosja mają po 50 proc. udziałów.

Budowa gazociągu rozpoczęła się na północnym zachodzie kraju, gdzie powstanie jedna ze stacji kompresorowych. W okolicach Warny, gdzie rura ma wyjść z morza, trwają protesty mieszkańców na tle ekologicznym, co może spowodować, że ustalone na razie miejsce zostanie przesunięte o kilka kilometrów na północ.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruszyła budowa bułgarskiego odcinka South Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!