Rynek gazu: kluczem infrastruktura i dobre prawo

Rynek gazu: kluczem infrastruktura i dobre prawo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rynek gazu powstaje powoli, a jego budowa nie będzie łatwa - do takich wniosków doszli paneliści sesji tematycznej V Europejskiego Kongresu Gospodarczego "Rynek gazu - w drodze ku liberalizacji".

Zdaniem Mariusza Calińskiego, prezesa zarządu niezależnego dystrybutora energii Duon musi zostać spełnionych kilka warunków aby rynek gazu funkcjonował.

- Konieczna jest dalsza rozbudowa infrastruktury. Są możliwości w Lasowie, interkonektor w Cieszynie. Mamy także wirtualny rewers na Jamale. Potrzeba zamontowania dodatkowych tłoczni, aby można było przesyłać gaz na mocach ciągłych (obecnie przerywane). Nadzieje daje także terminal LNG – wymieniał Caliński. Jednak jak podkreślił, to nie koniec.

- Drugi konieczny element to rynek hurtowy. Bez rynku hurtowego rynek detaliczny nie będzie się rozwijał. Ważna jest kwestia obliga giełdowego, kto będzie animatorem? Bez wprowadzenia obliga i zmotywowania do animacji rynku nie będzie on działał. W całej sprawie rodzi się także pytanie klienta, co stanie się z nim po zmianie dostawcy? Czy gaz do mnie dopłynie? Kluczowe jest więc bezpieczeństwo dostaw. Z tym wiąże się świadomość, że sprzedawcę można zmieniać – dodał szef Duonu.

Także według prezesa Izby Gospodarczej Gazownictwa Mirosława Dobruta kluczową kwestią są te dotyczące infrastruktury. – Podkreślę jeszcze raz wagę rozbudowy infrastruktury. Potrzeba jeszcze 3-4 lat. Jeśli program rozbudowy gazociągu się ziści to mapa gazociągów w Polsce będzie inaczej wyglądała. Obecnie mamy zbyt dużo wąskich gardeł – podkreślił Mirosław Dobrut , prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa.

Jego zdaniem wciąż głównym graczem będzie PGNiG, obciążone kontraktami długoterminowymi, które ma ponad 90 proc. udział w rynku.

Skąd dodatkowy gaz dla Polski? Jak przyznał Mirosław Dobrut, Polska nie potrzebuje więcej gazu z Rosji? - Jednak kolejne gazociągi nawet z kierunku wschodniego zwiększą możliwości techniczne – dodał Dobrut.

Według Pawła Kamińskiego, prezes zarządu, EGESA Grupa Energetyczna jest jeszcze wiele do zrobienie. Wiele czynników przeszkadza w rozwoju rynku.

- Dodatkowe rurociągi to jedno, ale najważniejsze to równy dostęp i prawdziwe TPA. My jesteśmy małym rynkiem patrząc globalnie. EGESA sprzedaje 0,5 mld m3 gazu klientom w Polsce. Jednak to trudne biorąc pod uwagę posiadanie tylko mocy przerywanych – tłumaczył Kamiński.

Problemem są także ceny gazu. - Mamy 160 umów zawartych z przedsiębiorcami. Kolejne trzy tysiące moglibyśmy zawrzeć z klientami indywidualnym, ale w taryfach od W1 do W4 nie ma sensu, jeśli cena w taryfie jest niższa o około 14 groszy od cen hurtowych. To po co taka umowa? Czy mogą wejść do nas zagraniczni partnerzy? Raczej nie, bo u nas jest zbyt tanio – skarżył się szef EGESY.

Rozmówcy nie byli zaskoczeni, że PGNiG w sferze uwolnienia rynku działa dość opieszale.

- PGNiG jest monopolistą, jego psim obowiązkiem jest bronić swego rynku i zdobywać klientów. Raczej władza jest winna tej sytuacji, bo nie ma chyba pomysłu na to co zrobić z rynkiem. Do dzisiaj nie rozumiem, żeby cena hurtowa wyższa od detalicznej. Finansowanie skrośne? – zastanawiał się Jacek Kwiatkowski, przedstawiciel, VNG AG w Polsce

Czy konkurencja jest możliwa w sytuacji monopolu?

- Strategia rządu polega na tym, że rynek sam się ma rozwijać. Pewnie potrwa to 10-20 lat – podsumował Kwiatkowski.

Jak dodał sprawie rynku gazu nie służy brak spójnego prawa. - Nawet najgłupsze prawo jest lepsze niż permanentnie mieszanie i zmiany. My przedsiębiorcy damy sobie radę, ale sytuacji nie mamy łatwej – podkreślił Kwiatkowski.

Kwestie braku prawa podniosła także Karolina Siedlik, partner CMS Cameron McKenna

- Klienci nie skarzą się na prawo, ale na ciągłe zmiany, niepewności . Obecnej regulacji dużo nie brakuje. Jak się zadeklaruje utworzenie rynku to nie znaczy, że rynek powstanie – podkreśliła prawniczka.

Jej zdaniem wszystko udałoby się zrobić, potrzebna jest wola. – Wciąż brakuje ustawy korytarzowej, brakuje ustawy dotyczącej taryfikacji sieci. To że nie ma zbyt wielu chętnych na budowę kolejnych składowych rynku to brak pewności nie tylko dostaw ale i ceny. Są projekty. Ale pewność ceny potrzebna jest na 10-15 lat. Tymczasem występuje problem fizycznej pewności dostaw – podkreśliła mecenas.

Według Ireneusza Łazora, prezesa zarządu Towarowej Giełdy Energii sporo udało się zrobić.

- W końcu na Towarowej Giełdzie Energii udało się uruchomić parkiet gazu. Było to możliwe przy silnej współpracy z URE, Ministerstwem Skarbu jak również Ministerstwem Gospodarki. Jednak chodzi o coś więcej. TGE nie tworzy parkietu gazu dla pieniędzy, chodzi o zbudowanie rynku. Naszym celem jest zbudowanie regionalnego rynku energii w krajach Grupy Wyszehradzkiej, a tego bez infrastruktury się nie da – podkreślił prezes Łazor.

Ciekawy pogląd na kwestie rynku gazu miał Witold Szczypiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty.

- Obecnie zajmujemy 17 proc. rynku. Ze zużyciem 2,3 mld m3 gazu rocznie powinniśmy mieć siłę przetargową. Tym bardziej, że dla nas 30-33 proc. kosztów wytwarzania to właśnie gaz. Naszym celem jest zniwelować różnice w porównaniu z rynkiem europejskim. Tak aby optymalizować koszt. Nasze oszczędności z tytułu wspólnych zakupów to kwota rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu mln złotych. W kontrakcie długoterminowym chcemy się oprzeć na PGNiG. Kluczem jest infrastruktura – podkreślił wiceprezes Szczypiński.

Dariusz Malinowski
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!