Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek gazu się rozpędza

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
07-08-2013 10:27
Rynek gazu się rozpędza
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Niezależnie od tego, czy obligo giełdowe będzie wynosiło 55 proc., czy 70 proc., czy nawet 100 proc., niewiele to zmieni bez uwolnienia cen na rynku docelowym, czyli u odbiorców końcowych - mówi portalowi wnp.pl prezes Egesy Paweł Kamiński.

Jak według pana zmienia się rynek gazu? Które zmiany są najważniejsze?
- Rynek gazu w Polsce zmienia się bardzo dynamicznie. Najważniejsze zamiany, jakie zaszły do tej pory to niewątpliwie dostęp do możliwości korzystania z infrastruktury przesyłu i dystrybucji gazu dla odbiorców i firm niezależnych. Ta zmiana umożliwiła nowym przedsiębiorstwom zaplanowanie i stworzenie niezależnej konkurencyjnej oferty dla odbiorców końcowych.

Co to oznaczało dla państwa firmy?

- Egesa odniosła na tym polu duży sukces; wzrost naszej sprzedaży nastąpił bardzo dynamicznie od 500 tys. m3 w roku 2011 do około 450 milionów m3 w roku 2013. Czekają nas jednak na dalsze zmiany i te będą naprawdę rewolucyjne.

Jakie zmiany?

- Należą do nich: wprowadzenie nowego rozporządzenia taryfowego z jego główną zmianą dotyczącą refakturowania kosztów transportu, co oznacza, że będą musiały pojawić się marże w sferze obrotu gazem, obligo giełdowe i powiązane z nim uwolnienie cen gazu dla około 30 proc. rynku (licząc wolumenowo), nowe aukcje na moce przesyłowe oferowane na warunkach ciągłych na SGT Jamał, "duży trójpak", czyli modyfikacja ustawy o zapasach i dalsze uwolnienie cen dla pozostałych segmentów rynku. Powyższe czynniki wywrą największy wpływ na zmienność rynku gazowego w Polsce w najbliższych latach.

Co oznacza obligo giełdowe w proponowanej wysokości?

- Po pierwsze, obligo giełdowe zostało zmniejszone po ostatnich poprawkach parlamentarnych do maksymalnie 55 proc. Jednakże niezależnie od tego, czy to będzie 55 proc., czy 70 proc., czy nawet 100 proc., obligo giełdowe nie zmieni wiele bez uwolnienia cen na rynku docelowym, czyli u odbiorców końcowych.

Po uwolnieniu cen na rynku odbiorcy końcowego, przedsiębiorstwa obrotu gazem i energią będą widziały możliwość zarobienia premii czy też marży na gazie pozyskanym w ilościach hurtowych na giełdzie gazu i odsprzedaży tego gazu do odbiorców końcowych. Wtedy nastąpi prawdziwa konkurencja pomiędzy przedsiębiorstwami, które będą konkurować głównie marżami i jakością.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP