Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Są miliony na gazowe połączenia z Czechami, Słowacją i Litwą

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
31-10-2014 11:47
Są miliony na gazowe połączenia z Czechami, Słowacją i Litwą
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Ponad 1,3 mld złotych wsparcia unijnego na integrację gazowego systemu przesyłowego Gazociąg Polska-Litwa na liście do wsparcia z unijnego instrumentu finansowego "Łącząc Europę".

W sumie cztery projekty Gaz-Systemu zostały pozytywnie zaopiniowane do dofinansowania z europejskiego instrumentu finansowego Connecting Europe Facility (CEF - „Łącząc Europę”). Oznacza to, że połączenia Polska - Litwa, Polska - Czechy, i Polska - Słowacja mogą otrzymać dofinansowanie w łącznej kwocie 1,3 mld zł - do podziału pomiędzy Gaz-System i partnerów.
Instrument finansowy "Łącząc Europę" jest dedykowany wsparciu projektów o znaczeniu wspólnotowym (PCI), które służą poprawie połączeń infrastrukturalnych, integrują rynek i poprawiają konkurencję oraz bezpieczeństwo dostaw dla całej Unii Europejskiej.

Gaz-System wspólnie z partnerami może otrzymać dofinansowanie na następujące działania:
Gazociąg Polska-Litwa:
- dokumentacja projektowa w kwocie: 10,6 mln euro
- roboty budowlane w kwocie: 295 mln euro
Gazociąg Polska-Czechy:
- dokumentacja projektowa w kwocie: 1,5 mln euro
Gazociąg Polska-Słowacja:
- dokumentacja projektowa w kwocie: 4,6 mln euro

Obecnie Komisja Europejska przygotowuje formalną decyzję w sprawie zatwierdzenia listy projektów wybranych do dofinansowania. Komisja Europejska rozpoczyna również proces opracowywania decyzji indywidualnych, które przyjmą formę umów o dofinansowanie projektów ogłoszonych na liście.

Projekty inwestycyjne Gaz-System otrzymały status projektu o znaczeniu wspólnotowym decyzją z października 2013 roku. Przyznanie statusu PCI oznacza objęcie projektów najlepszymi praktykami w ramach procesu wydawania pozwoleń, w zakresie określonym w Rozporządzeniu (UE) 347/2013. Projekty spełniły dodatkowe wymagania, aby było możliwe przyznanie dofinansowania z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF), który będzie wspierać budowę europejskich sieci energetycznych w ramach perspektywy budżetowej do 2020 roku. Instrument CEF zapewnia środki finansowe na te projekty, które integrują system przesyłowy i przynoszą korzyści w więcej niż jednym państwie.

Kluczowym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego będzie budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu Gaz-System wybuduje w latach 2014-2023 w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. W tej perspektywie planowane jest także wybudowanie nowych połączeń gazowych z krajami Unii Europejskiej (m.in. Polska - Czechy, Polska - Słowacja, Polska - Litwa). Nakłady inwestycyjne uzgodnione z Prezesem URE w perspektywie do 2018 roku zostały oszacowane na 7,1 mld zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP