PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Są pozwolenia na budowę dwóch gazociągów za mld zł

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
11-01-2016 18:05 |  aktualizacja: 11-01-2016 18:10
Są pozwolenia na budowę dwóch gazociągów za mld zł

Budowa gazociągów wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Fot. Shutterstock.com

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System otrzymał pozwolenie na budowę dwóch kluczowych gazociągów, które stanowią część wspieranego przez Unię Europejską korytarza gazowego Północ-Południe.

Wojewoda podkarpacki wydał decyzję o pozwoleniu na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Hermanowice-Strachocina, a wojewoda wielkopolski wydał dwie decyzje o pozwoleniu na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Lwówek-Odolanów ETAP I oraz ETAP II na terenie województwa wielkopolskiego. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydał w grudniu ub r. także wojewoda dolnośląski dla odcinka gazociągu przebiegającego na terenie województwa dolnośląskiego. 
Obie inwestycje realizowane są w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Gazociąg relacji Hermanowice-Strachocina o średnicy 700 mm i długości ok. 72 km zlokalizowany będzie w województwie podkarpackim, na terenie 7 gmin.  Przewidywany termin zakończenia inwestycji to II kwartał 2018 r. Szacunkowa wartość budowy gazociągu to ok. 296 mln złotych.

Gazociąg relacji Lwówek-Odolanów o średnicy 1000 mm i długości ok. 168 km zlokalizowany będzie na obszarze województw wielkopolskiego i dolnośląskiego (na terenie 19 gmin). Budowa realizowana będzie w dwóch etapach. Etap pierwszy obejmuje połączenie węzłów Lwówek, Kotowo i Krobia (ok. 114 km). Drugi fragment obejmuje połączenie węzłów Krobia i Odolanów (ok. 54 km). 

Przewidywany termin zakończenia inwestycji to IV kwartał 2018 r. Szacunkowa wartość budowy gazociągu to ok. 847 mln złotych. 

Budowa gazociągów wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i stanowić będzie istotny element korytarza gazowego Północ-Południe. Dzięki realizacji inwestycji możliwe będzie zwiększenie przepustowości systemu przesyłowego, uatrakcyjnienie terenów pod nowe inwestycje oraz wzmocnienie bezpieczeństwa transportu gazu w regionach. 

W październiku 2013 r. Komisja Europejska przyznała obu inwestycjom status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of Common Interest”).  

Gazociąg Lwówek-Odolanów w zakresie przygotowania dokumentacji projektowej uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, w kwocie 3,59 mln złotych. 

Budowa gazociągów relacji Hermanowice-Strachocina i Lwówek-Odolanów  planowana jest także do współfinansowania ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 

Gaz-System planuje w latach 2015 - 2025 wybudować w sumie ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z Litwą, Słowacją i Czechami, będą stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.

Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP