PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sąd Najwyższy: PGNiG nie złamał warunków koncesji

Autor: wnp.pl (DM)
21-04-2016 19:48
Sąd Najwyższy: PGNiG nie złamał warunków koncesji
Fot. mat. pras.

Sąd Najwyższy rozpoznał skargę kasacyjną spółki i wydał wyrok w sprawie dotyczącej kary nałożonej na PGNiG z powodu rzekomego naruszenia przez spółkę warunku udzielonej jej koncesji na obrót gazem ziemnym. Sąd uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego.

Sprawa dotyczy lat 2007-2008. Badając dokumenty dotyczące handlu gazem URE stwierdził naruszenie warunków koncesji. Według URE naruszenie polegało na nieuzyskaniu w latach 2007 i 2008 minimalnego poziomu dywersyfikacji dostaw gazu z zagranicy określonego w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 października 2000 roku dotyczącym tej tematyki. 
Nieuzyskanie poziomu dywersyfikacji polegało zaś na przekroczeniu w powyższych latach maksymalnego udziału gazu importowanego z jednego kraju pochodzenia, w stosunku do całkowitej wielkości gazu importowanego w każdym z tych lat (chodziło o Rosję).

W 2010 roku prezes URE nałożył na PGNiG 2 mln zł kary pieniężnej. Spółka wniosła o uchylenie decyzji w całości, ewentualnie o jej zmianę w całości i orzeczenie, że PGNiG nie naruszyło obowiązku wynikającego z udzielonej spółce koncesji na obrót gazem ziemnym z zagranicą.

Sąd Apelacyjny stwierdził obiektywne naruszenie obowiązku koncesyjnego i postanowił zmienić zaskarżoną decyzję poprzez obniżenie nałożonej kary pieniężnej do kwoty 500 tys. złotych z uwagi na niewielki zakres niedotrzymania obowiązku dywersyfikacji, działania podejmowane przez PGNiG w celu wypełnienia obowiązku dywersyfikacyjnego, ograniczone możliwości dywersyfikacji oraz niską szkodliwość związaną z niewypełnieniem obowiązku. W pozostałym zakresie odwołanie zostało oddalone.

To jednak nie usatysfakcjonowało spółki. I ta złożyła o kasację do Sądu Najwyższego. Sąd ten uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 14 stycznia 2015 r. i zmienił poprzedzający go wyrok Sądu Okręgowego - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 10 października 2013 r. w ten sposób, że zmienił decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i nadał jej brzmienie, zgodnie z którym PGNiG nie dopuścił się zarzucanego mu naruszenia warunków koncesji.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


47 931 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP