Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sąd obniżył karę URE dla PGNiG

Autor: wnp.pl (DM)
11-10-2013 09:05

Sąd Okręgowy w Warszawie - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zmniejszył do 1,5 mln zł wysokość kary pieniężnej nałożonej na Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo decyzją Prezesa URE za naruszenie przez Spółkę warunków udzielonej jej koncesji na obrót gazem ziemnym z zagranicą.

W 2010 roku Prezes URE nałożył na PGNiG 2 mln zł kary pieniężnej. Spółka wniosła o uchylenie decyzji w całości, ewentualnie o jej zmianę w całości i orzeczenie, że PGNiG nie naruszyło obowiązku wynikającego z udzielonej spółce koncesji na obrót gazem ziemnym z zagranicą.
Sąd postanowił zmienić zaskarżoną decyzję poprzez obniżenie nałożonej kary pieniężnej ze względu na niewielki zakres niedotrzymania obowiązku dywersyfikacji oraz zasądzić od Urzędu Regulacji Energetyki na rzecz PGNiG kwotę 115 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu. W pozostałym zakresie odwołanie zostało oddalone.

Naruszenie warunków koncesji polegało na nieuzyskaniu w latach 2007 i 2008 minimalnego poziomu dywersyfikacji dostaw gazu z zagranicy określonego w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 października 2000 roku dotyczącym tej tematyki.

Nieuzyskanie poziomu dywersyfikacji polegało na przekroczeniu w powyższych latach maksymalnego udziału gazu importowanego z jednego kraju pochodzenia, w stosunku do całkowitej wielkości gazu importowanego w każdym z tych lat.

Orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie może spowodować uruchomienie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki postępowań w przedmiotowej sprawie dla lat późniejszych.

Spółka po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku sądu rozważy ewentualne dalsze kroki w tej sprawie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP