Samorządowcy i mieszkańcy Świnoujścia w portugalskim terminalu LNG

Samorządowcy i mieszkańcy Świnoujścia w portugalskim terminalu LNG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilkudziesięcioosobowa grupa samorządowców i mieszkańców Świnoujścia w portugalskim Sines przekonuje się, czy można pogodzić funkcjonowanie terminalu gazu skroplonego z ochroną środowiska. Inwestycja, jak ta w Sines, ma powstać właśnie w Świnoujściu.

Do Portugalii lokalne władze oraz przedstawicieli mieszkańców zaprosiła spółka Polskie LNG, która buduje terminal w Świnoujściu. Chce przekonać ich, że inwestycja nie zagraża miastu jako kurortowi nadbałtyckiemu.

Miasto Sines jest zbliżone charakterem i wielkością do Świnoujścia; jest ważnym portem, znajdują się tu terminal tankowców, rafinerie, olbrzymie rurociągi. Mimo to w mieście jest plaża, a w obrębie Starego Miasta znaleźć można interesujące miejsca, w tym to, w którym urodził się portugalski odkrywca Vasco da Gama.

Władze Sines na spotkaniu z uczestnikami wyjazdu zapewniały, że słynne z urody pobliskie plaże nie straciły na atrakcyjności przez terminal LNG.

Organizator wyjazdu umożliwił jego uczestnikom zapoznanie się na miejscu z warunkami pracy terminalu oraz systemami gwarantującymi bezpieczeństwo rozładunku i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.

Część mieszkańców Świnoujścia jest zaniepokojona planowaną inwestycją. Kilka dni temu niedaleko miejsca, gdzie ma powstać gazoport, pojawiły się krzyże i wieniec z napisami: "Świętej pamięci kurort Świnoujście" i "Żegnaj piękny lesie i plażo". Mieszkańcy Świnoujścia chcą m.in., by Polskie LNG w ramach rekompensaty za budowę gazoportu zainwestowało także m.in. w infrastrukturę miejską. Powołali nawet Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Prawobrzeża Świnoujścia, które ma dbać o ich interesy w negocjacjach z inwestorem.

Większa część mieszkańców polskiego kurortu liczy jednak, że inwestycja da pracę i zapewni miastu rozwój.

Budowa gazoportu to wpływy do kasy miejskiej. Z tytułu podatku od nieruchomości po wybudowaniu terminalu ma do niej wpływać ok. 50 mln zł rocznie. Inwestor musi też zapłacić m.in. za wycinkę drzew - ok. 30 mln zł, podatek CIT i PIT. Deklaruje także sfinansowanie budowy drogi obok gazoportu.

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz powiedział PAP, że dostrzega wiele podobieństw między portugalskim Sines a Świnoujściem. Oba miasta żyją z gospodarki morskiej i turystyki. Podkreślił, że po rozmowach z lokalnymi władzami Sines liczy, że podobnie jak ono także polskie miasto zyska na inwestycji. Wokół terminalu zaczną, tak jak w Portugalii, powstawać inne firmy, które będą generować m.in. zatrudnienie i wpływy podatkowe do miejskiej kasy.

Żmurkiewicz nie obawia się, że budowa terminalu zagrozi turystyce. Terminal to bezpieczny port, a może być nawet atrakcją turystyczną - zaznaczył prezydent.

Reprezentująca Stowarzyszenie Lidia Wachuda w rozmowie z PAP pokreśliła, że zdaje sobie sprawę, iż budowa terminalu jest inwestycją rządową i musi powstać, ale niech to będą jak najbardziej sprzyjające miastu warunki. Chcemy, by zminimalizowano straty i niedogodności wynikające z tej budowy - dodała.

Jak powiedział PAP wiceprezes spółki Polskie LNG Tadeusz Zwierzyński, przedstawiciele społeczności lokalnej i władz Świnoujścia mieli w Sines okazję zadać nurtujące ich pytania pracownikom terminalu i władzom lokalnym. Mam nadzieję, że rozwiało to wiele obaw i wyjaśniło szereg problemów i warunków realizacji podobnej inwestycji w podobnych warunkach. Zdaniem organizatorów cel wyjazdu został zrealizowany - podkreślił.

Znajdujący się w strefie przemysłowej portu w Sines terminal skroplonego gazu ziemnego jest jedną ze strategicznych części krajowego węzła energetycznego.

Gazoport w Sines, jeden z siedmiu terminali LNG na Półwyspie Iberyjskim, jest obecnie głównym dostawcą gazu ziemnego do Portugalii - zaopatruje portugalski rynek gazu na poziomie 55 proc. Jak podkreślił dyrektor generalny terminalu w Sines Carlos Azvedo, podstawowym kryterium zrealizowania inwstycji była dywersyfikacja dostaw gazu do kraju, który do tej pory był zaopatrywany w ten surowiec wyłącznie z rurociągu poprowadzonego z Algierii.

Jak poinformował, w 2012 r. mają być zakończone ostateczne prace nad rozbudową terminalu, których wartość jest szacowana na 180 mln euro. Zakres prac ma na tyle wzmocnić infrastrukturę terminalu, że jego zdolność produkcyjna będzie odpowiadać ok. 80 proc. konsumpcji gazu w Portugalii - dodał Azvedo.

Według właściciela terminalu, zarządu portugalskiej firmy REN (Krajowa Sieć Energetyczna), w której większościowy pakiet ma rząd Portugalii, pozwoli to utrzymać stałą, silną pozycję nie tylko na poziomie krajowym, ale także w przyszłości na iberyjskim rynku gazu.

Rozpoczęta w roku 2009 rozbudowa terminalu pozwoli znacznie zwiększyć zdolność przesyłu i magazynowania, nie tylko poprzez instalację nowego wyposażenia, ale także poprzez budowę trzeciego zbiornika.

Terminal w Sines, uważany za najbardziej efektywny w Europie (ma tylko 40 pracowników), przystosowany jest do rozładowywania zarówno statków o pojemności od 45 tysięcy m3, jak i statków do przewozu LNG nowej generacji, o maksymalnej pojemności 215 tys. m3. Przykładowo, w 2009 r. w terminalu w Sines rozładowanych zostało 37 statków, czyli średnio 3 statki miesięcznie.

Terminal w Sines do regazyfikacji, czyli przekształcenia gazu płynnego w stan lotny, wykorzystuje jedynie ciepło wody z Atlantyku. Natomiast w Świnoujściu proces ten będzie realizowany głównie poprzez ciepło uzyskane ze spalania gazu.

Rozpoczęcie budowy terminalu LNG w Świnoujściu planowane jest na drugą połowę 2010 roku, a zakończenie na 2014 roku. Terminal pozwoli na odbiór do 5 mld m sześc. gazu rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m sześc. Do realizacji projektu i eksploatacji terminalu powołano spółkę celową Polskie LNG. Spółka wybrała już generalnego realizatora inwestycji. Będzie nim konsorcjum kilku firm z Włoch, Kanady, Francji i Polski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządowcy i mieszkańcy Świnoujścia w portugalskim terminalu LNG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!