PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Serinus Energy opuszcza Ukrainę

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
23-12-2015 18:31
Serinus Energy opuszcza Ukrainę

Ze względu na niestabilną sytuacją polityczną, brak korzystnych zmian podatkowych oraz pogłębiający się kryzys gospodarczy na Ukrainie, Serinus Energy podjął decyzję o sprzedaży swoich udziałów w spółce KUB-Gas za kwotę ponad 30 mln dol. Pozyskane środki przeznaczone zostaną na przyspieszenie prac w Rumunii oraz spłatę kredytu EBOR - poinformowała spółka.

Począwszy od trzeciego kwartału 2014 r., bardzo zła sytuacja na światowym rynku surowców, pogłębiający się kryzys ukraińskiej gospodarki, wprowadzone przez tamtejsze władze regulacje, m.in. podatkowe oraz dotyczące zasad sprzedaży i transferu zysków, a także inne uciążliwości finansowe i operacyjne miały duży wpływ na rentowność działalności Serinus.
Brak stabilizacji politycznej i gospodarczej dodatkowo pogorszyły i ograniczyły możliwości dalszej aktywności i rozwoju Spółki. Uzyskiwane ceny gazu spadły z 10,17 dol. do 6,58 dol. za tysiąc metrów sześciennych, a środki z działalności operacyjnej z 11,4 mln dol. do 3,66 mln dol. (w porównaniu trzeciego kwartału 2014 do analogicznego okresu 2015 r.). Wykonywanie kosztownych prac wiertniczych przy nowych, niekorzystnych dla Spółki, stawkach podatkowych straciło sens ekonomiczny. Przyszłość całej branży oil & gas na Ukrainie stoi pod znakiem zapytania, a sytuacja nie rokuje stabilizacji w przewidywalnej przyszłości.

W zaistniałej, pogłębiającej się niekorzystnej sytuacji na rynku oil & gas i po rozważeniu wielu opcji, kierownictwo SEN podjęło decyzję o sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce KUB-Gas. Wysokość transakcji wynosi 30 mln dol., a uzyskana kwota posłuży Serinusowi do spłaty 11,28 mln dol. kredytu i należnych odsetek Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju, oraz według uznania EBOR, spłaty dodatkowych 7,4 mln dol. z tytułu kredytu dla Tunezji. Pozostałe środki będą wykorzystane na dalsze zagospodarowanie dokonanego przez Spółkę odkrycia gazu w rejonie Moftinu w Rumunii.

- Uważamy, że na ukraińskich aktywach osiągnęliśmy wszystko, co mogliśmy, biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe i sytuację w branży. Nie spodziewamy się w najbliższym czasie obniżki stawek podatkowych ani stabilizacji gospodarczej, których obietnice od dłuższego czasu pozostają bez pokrycia. Wiele spółek, w tym również z sektora oil & gas, wycofało się z Ukrainy. Uważamy, że sprzedaż udziałów, a nie oczekiwanie na zmianę klimatu gospodarczego i politycznego, najbardziej przysłuży się spółce i akcjonariuszom. Nasza wizja przyszłości ukraińskich pól została bardzo ograniczona i wypracowane rozwiązanie jest w naszej opinii najbardziej racjonalne. Koncentrujemy się na bardziej perspektywicznych aktywach - przenosimy kapitał finansowy i ludzki do Rumunii oraz przyspieszamy tam prace - powiedział Timothy Elliott, prezes zarządu Serinus Energy.

Inwestycja w KUB-Gaz okazała się sukcesem finansowym Serinusa. Spółka zakupiona za 45 mln dol. w 2010 r. przyniosła ponad 40 mln dol. w dywidendach.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP