Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Serinus sprawdził, jakie ma zasoby węglowodorów

Autor: WNP.PL (DM)
19-03-2015 11:56
Serinus sprawdził, jakie ma zasoby węglowodorów

Największy wzrost zanotowano na zasobach potwierdzonych (1P) w Tunezji. Wzrosły one o 14 proc. w porównaniu do oszacowania z 2014 r.

Fot. Fotolia

Serinus Energy dokonał corocznej oceny rezerw na swoich koncesjach. Zgodnie z raportem niezależnej firmy inżynieryjnej RPS z Kanady, zasoby typu 3P (Potwierdzone, Prawdopodobne i Możliwe) wynoszą obecnie 37,974 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Ich wartość bieżąca netto (Net Present Value), przy zastosowaniu 10 proc. stopy dyskontowej wynosi 421,5 mln USD. Największy wzrost zanotowano na zasobach potwierdzonych (1P) w Tunezji. Wzrosły one o 14 proc. w porównaniu do oszacowania z 2014 r.
Ocen dokonano według wytycznych Canadian National Instrument 51-101 - Standards of Disclosure for Oil and Gas Activities. Dotyczą one zasobów należących do udziału Serinus Energy na polach na Ukrainie i w Tunezji.

W Tunezji rezerwy 1P, 2P i 3P wzrosły odpowiednio o 14 proc., 2 proc. i 5 proc. Najważniejszym czynnikiem wzrostów były prowadzone w 2014 r. programy prac wiertniczych i modernizacji - sukces odwiertu Winstar-12bis oraz wysoka wydajność odwiertów CS-1 i CS-3.

Rezerwy 1P, 2P i 3P na Ukrainie obniżyły się o odpowiednio: 29 proc., 13 proc. oraz 18 proc. w porównaniu z końcem roku 2013. Głównym czynnikiem mającym wpływ na spadek rezerw był wysoki poziom produkcji w roku 2014, przy jednoczesnym wstrzymaniu zaplanowanych prac wiertniczych z powodu niestabilnej sytuacji na wschodzie kraju.

W rezultacie, całkowity poziom rezerw dla spółki spadł nieznacznie: w kategorii 1P (Potwierdzone) o 10 proc., zaś w kategoriach 2P (Potwierdzone i Prawdopodobne) oraz 3P (Potwierdzone, Prawdopodobne i Możliwe) o 5 proc. Obniżeniu uległa także wartość rezerw, na co wpływ miały niskie notowania cen ropy oraz podwyższenie stawek opłat koncesyjnych z 28 proc. do 55 proc. na Ukrainie.

- Strategicznym celem Serinus jest powiększanie naszego portfela rezerw i zasobów poprzez prace modernizacyjne i nowe odwierty. Realizowaliśmy je także 2014 roku, pomimo trudności operacyjnych na Ukrainie. Najcenniejszy jest dla nas wzrost rezerw w Tunezji, bo pokazuje, że jesteśmy w stanie z sukcesem uwalniać potencjał tamtejszych koncesji. Na wyniki na Ukrainie ma duży wpływ sytuacja polityczno-ekonomiczna, jednak pomimo pogorszonych warunków fiskalnych, nasza produkcja generuje przychody, spłacone zostały pożyczki wewnątrzgrupowe i wypłacane są należne dywidendy przez spółkę zależną KUB-Gas. Gwałtowne załamanie cen ropy, które nastąpiło w 2014 roku i wpłynęło na wyceny, jest elementem zmian w koniunkturze i po odwróceniu trendu, wartość naszych rezerw powinna rosnąć - skomentował wyniki oceny Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP