XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Siemoniak w Chinach o bezpieczeństwie w Azji i Europie

Siemoniak w Chinach o bezpieczeństwie w Azji i Europie
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Sprawy bezpieczeństwa w Azji i Europie były tematem rozmów w Pekinie polskiego wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka z przedstawicielami chińskich władz. Chiny zapowiedziały m.in. pierwszą wizytę swoich okrętów w polskich portach.

Siemoniak kończy w czwartek dwudniową wizytę w Chinach. Tego dnia spotkał się z ministrem obrony generałem Chang Wanquan oraz generałem Fan Changlong, który jest wiceprzewodniczącym centralnych komisji wojskowych - dwóch organów, państwowego i partyjnego, sprawujących zwierzchnictwo nad chińskimi siłami zbrojnymi; ich szefem jest przywódca ChRL Xi Jinping.

Wicepremier Siemoniak podkreślił w rozmowie telefonicznej z PAP, że Chiny są dla Polski bardzo ważnym partnerem w rozmowach o bezpieczeństwie w Azji i Europie. "Wydaje się, że Chiny, które są drugą gospodarką świata, coraz bardziej rozumieją, że powinny też starać się ogrywać pozytywną rolę polityczną, wpływając na stabilizację w różnych obszarach" - uważa Siemoniak. Według szefa MON w chińskiej inicjatywie stworzenia tzw. nowego jedwabnego szlaku Polska chciałaby widzieć nie tylko korzyści gospodarcze, lecz także czynnik stabilizujący między Azją a Europą.

Jak relacjonował Siemoniak, w kontekście kryzysu rosyjsko-ukraińskiego Chiny zadeklarowały wsparcie dla procesu wdrażania porozumień z Mińska o zawieszeniu broni na wschodniej Ukrainie. "Chiny popierają tylko i wyłącznie pokojowe rozwiązania, to zawsze w ich przekazie było bardzo mocno obecne, ale też bardzo dbają o relacje z Ukrainą i starają się ją wspierać" - powiedział Siemoniak.

Podczas spotkań z chińskimi politykami omówiono także sytuację na Bliskim Wschodzie i zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego, którym Chiny są zaniepokojone podobnie jak kraje europejskie.

Ministrowie obrony Polski i Chiny od 2012 roku spotykają się co roku, na przemian składając wizyty w Warszawie i Pekinie. Wynika to z zawartego w 2011 roku partnerstwa strategicznego między oboma krajami. Obie strony - uważa Siemoniak - mają dużo woli, by współpraca rozciągała się na siły zbrojne.

Wicepremier podkreślił m.in., współpracę uczelni wojskowych. Zapowiedział, że w przyszłym roku mają zostać zorganizowane w Polsce specjalne kursy dla oficerów chińskich.

"Minister obrony poinformował dzisiaj, że Chiny planują złożenie wizyty przez chińskie okręty w Polsce jeszcze w tym roku po to, aby zademonstrować nasze bardzo dobre relacje" - powiedział Siemoniak. Byłaby to pierwsza wizyta chińskich okrętów w polskich portach.

Jak powiedział Siemoniak strona chińska przypomniała wystosowane w czerwcu zaproszenie dla prezydenta elekta Andrzeja Dudy na pekińskie obchody zakończenia II wojny światowej. "Te obchody były w agendzie każdej mojej rozmowy, bo Chiny przywiązują do tego bardzo dużą wagę" - przyznał wicepremier.

Chińscy rozmówcy - relacjonował Siemoniak - bardzo mocno podkreślali, że widzą w Polsce jedno z ważniejszych państw w II wojnie światowej, pierwszą ofiarę nazistowskich Niemiec, podobnie jak Chiny były ofiarą napaści ze strony Japonii. "Ten kontekst zaproszenia, podkreślający rolę Polski, jest cenny, bo nie w każdym miejscu na świecie pamięta się o tym, że wojna w Europie zaczęła się 1 września 1939 roku napaścią Niemiec na Polskę" - zwrócił uwagę Siemoniak.

W środę Siemoniak spotkał się z żołnierzami bazy sił morskich ChRL w Szanghaju.
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Siemoniak w Chinach o bezpieczeństwie w Azji i Europie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!