XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sikorski: gazociąg do krajów bałtyckich przeciw izolacji regionu

Sikorski: gazociąg do krajów bałtyckich przeciw izolacji regionu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Współpraca Polski i państw bałtyckich w zakresie transportu gazu może przyczynić się do likwidacji izolacji energetycznej państw tego regionu - powiedział w środę w Rydze szef MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że powodzenie projektu zależy od Litwy.

Szef MSZ przebywa z jednodniową oficjalną wizytą na Łotwie, gdzie spotkał się ze swoim łotewskim odpowiednikiem Edgarsem Rinkeviczsem, szefową parlamentu Solvitą Aboltiną, a także z premierem Valdisem Dombrovskisem.

Po spotkaniu z Dombrovskisem Sikorski podkreślił, że projekt dotyczący współpracy w zakresie transportu gazu może liczyć na unijne dofinansowanie - z pozostającego w dyspozycji KE narzędzia Connecting Europe - do wysokości 70 proc. poza naszymi kopertami narodowymi.

"Łotwa ma potężne magazyny, my za chwilę będziemy mieli terminal LNG i możliwość pociągnięcia gazociągu do państw bałtyckich" - powiedział dziennikarzom szef MSZ. Polska buduje terminal gazu skroplonego w Świnoujściu, ma on zostać oddany do użytku w 2014 roku.

Sikorski zaznaczył, że dla powodzenia projektu duże znaczenie ma stanowisko Litwy. "Decyzja należy do Litwy, czy chce się podłączać, czy woli zbudować własny terminal LNG. Z naszych kalkulacji wynika, że nie można sprawić, aby obydwie inwestycje były rentowne" - powiedział Sikorski.

We wtorek premierzy Donald Tusk i Algirdas Butkieviczius zadeklarowali, że Polska i Litwa będą kontynuować kluczowe projekty energetyczne połączenia sieci elektroenergetycznych i gazowych.

Jednocześnie Butkieviczius przypomniał, że Litwa podjęła polityczną decyzję o pełnym wdrożeniu trzeciego pakietu liberalizacyjnego UE w dziedzinie energii i powinno to nastąpić do końca 2014 roku. Zaznaczył, że do tego czasu powinien powstać terminal LNG w Kłajpedzie, co będzie oznaczać zdywersyfikowanie sektora gazowego na Litwie. Dodał, że Litwa negocjuje już kontrakty na dostawy skroplonego gazu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sikorski: gazociąg do krajów bałtyckich przeciw izolacji regionu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!