Sikorski o rozmowach z Niemcami w sprawie Gazociągu Północnego

Sikorski o rozmowach  z Niemcami w sprawie Gazociągu Północnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uważa, że przebieg polskich negocjacji ze stroną niemiecką w sprawie niemiecko-rosyjskiej inwestycji Gazociągu Północnego świadczy o dobrych stosunkach między obydwoma krajami.

Sikorski, który w niedzielę spotkał się w Szczecinie m.in. z prezesem Zarządu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście Jarosławem Sieregiejem powiedział po spotkaniu dziennikarzom: "To kolejna sprawa w stosunkach polsko-niemieckich (...), którą udało się posunąć w kierunku realizacji naszych interesów dzięki dobrym stosunkom polsko-niemieckim".

Dodał, że cieszy się, że "Polacy to widzą i w sondażach i opinii publicznej wreszcie jest jasne, że nie można daleko zajechać straszeniem Polaków sąsiadami".

Podkreślił, że współpraca transgraniczna po obu stronach granicy to "jest przyszłość, a nie straszenie się nawzajem".

Pytany, czy rozmowy nt. Nord Stream ze strona niemiecką były łatwe, czy też było to raczej polskie uderzenie pięścią w stół, odparł: "My pokazujemy, że trzeba mieć jasno zdefiniowane swoje interesy i trzeba mieć argumenty, i nie bać się partnera, prowadzić z nim normalną dyplomację. Walenie pięścią w stół, polityka twarda, godnościowa to PR na użytek wewnętrzny, a nie polityka zagraniczna".

Minister zaznaczył, że strona polska "nie jest - mówiąc językiem dyplomacji - zachwycona niemiecko-rosyjską inwestycją". Podkreślił jednak, że dzięki interwencjom premiera Donalda Tuska i jego samego, oraz porozumieniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec, jest decyzja władz niemieckich i propozycja firmy Nord Stream, dzięki którym "wszystko to, co dziś wpływa do Świnoujścia, nadal będzie wpływało".

Dodał, że w rozmowach obu stron są jeszcze do ustalenia kwestie techniczne, a szczegóły, które przekazał mu prezes portów, będą mu w ich prowadzeniu bardzo pomocne.

Prezes Siergiej zapewnił, że rozwiązanie proponowane przez Nord Stream zabezpiecza całkowicie obecne interesy i interesy na najbliższą przyszłość portów.Planowana budowa portu zewnętrznego w Świnoujściu daje nowy potencjał rozwojowy. Będą tam mogły powstać nowe stanowiska dla większych statków, ale to przyszłość odległa - tłumaczył.

Poinformował, że w niemieckich decyzjach administracyjnych dotyczących rurociągu znajdują się zapisy, które mówią, iż w przypadku, gdy zajdzie taka konieczność, a plany rozwoju portu w Świnoujściu byłyby rzeczywiste i określone w czasie, istnieje możliwość wszczęcia procedury administracyjnej, która zobowiąże spółkę Nord Stream do zagłębienia rurociągu do pożądanej przez stronę polską głębokości. "Sprawa nie jest zamknięta, jesteśmy na bieżąco w kontakcie ze spółką Nord Stream" - podkreślił Siergiej. Dodał, że w przyszłym tygodniu Nord Stream ma przekazać stronie polskiej dokładny raport z przebiegu rurociągu w miejscu, gdzie przecina on szlak żeglugowy do Świnoujścia. Ma on uwzględniać pomiary głębokości dna morskiego w tamtym miejscu.

Po rozmowach na początku marca w Berlinie Nord Stream poinformował, że rura na szlaku podejściowym do Świnoujścia zostanie przesunięta na głębsze wody lekko na północ. To odpowiedź konsorcjum na zastrzeżenia Polski, która obawia się, że niewkopany w dno gazociąg utrudni rozwój jej portów. W sprawie gazociągu protestowali m.in. radni Świnoujścia, radni Sejmiku Zachodniopomorskiego i radni nadmorskiego Rewala. Obawy wyrażały także porty i Urząd Morski w Szczecinie.

Budowa Gazociągu Północnego, który ma mieć długość 1220 km i przepustowość 55 mld metrów sześciennych, rozpocznie się 1 kwietnia na lądzie, a w wodzie - 15 maja. Ukończenie pierwszej nitki zaplanowano na 2011 rok, a drugiej - na 2012 rok. Koszty budowy morskiego odcinka szacuje się na 7,5 mld euro.

51 proc. udziałów w spółce Nord Stream ma Gazprom, po 20 proc. należy do niemieckich E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall, a 9 proc. kontroluje Gasunie.

Minister Sikorski przybył do Szczecina także jako kandydat w prawyborach w Platformie Obywatelskiej. W programie wizyty ma m.in. spotkanie z członkami i sympatykami tej partii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sikorski o rozmowach z Niemcami w sprawie Gazociągu Północnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!