XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sikorski zabiega o gaz dla Europy Środkowej

Sikorski zabiega o gaz dla Europy Środkowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kraje Grupy Wyszehradzkiej, a także Bułgaria i Rumunia tworzą ciekawe możliwości biznesowe dla Azerbejdżanu, jeśli chodzi o sprzedaż gazu – mówił w środę w Baku szef MSZ Radosław Sikorski. Odpowiedź, czy Azerowie będą nam sprzedawać błękitne paliwo, nie padła.

Na początku lipca szef polskiej dyplomacji odwiedził kraje Grupy Wyszehradzkiej, czyli (obok Polski) Słowację, Czechy i Węgry, prezentując polski program rocznego przewodnictwa w Grupie. Minister rozmawiał też o kwestiach energetycznych, w tym o rozbudowie infrastruktury gazowej, która połączyłaby wszystkie te kraje.

Wizyta w Azerbejdżanie jest kolejnym elementem inicjatywy, której celem jest zapewnienie różnorodności dostaw gazu nie tylko do naszego kraju, ale szerzej - do krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

„Polska właśnie objęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Ta Grupa, plus Bułgaria i Rumunia, mogłaby zwiększyć swoją konsumpcję gazu o dobrych kilkadziesiąt miliardów metrów sześciennych rocznie. Wydaje mi się, że to tworzy ciekawe możliwości biznesowe dla Azerbejdżanu” - mówił Sikorski na wspólnej konferencji prasowej ze swoim azerskim odpowiednikiem.

W trakcie dwudniowego pobytu Sikorski spotkał się w Baku m.in. z prezydentem Ilhamem Alijewem oraz ministrem spraw zagranicznych Elmarem Mammadiarowem.

Minister Sikorski podkreślił, że Polska dywersyfikuje swoje źródła energii. Wyjaśniał, że 1/3 gazu zużywanego przez nasz kraj wydobywamy u siebie, a 2/3 importujemy, głównie z Rosji.

Przypomniał, że budujemy w tej chwili terminal skroplonego gazu ziemnego LNG, który zacznie funkcjonować najpóźniej za dwa lata. „Ale jesteśmy też zwolennikami dywersyfikacji źródeł i tras przesyłu gazu dla całej UE” - zaznaczył. Jak dodał, Polska uważa gaz za bardzo ważne "paliwo przejściowe", bo umożliwia nam odchodzenie od węgla i tym samym redukcję emisji CO2.

Ocenia się, że kraje Grupy Wyszehradzkiej zużywają wspólnie około 50 mld m sześc. gazu rocznie, a do 2020 r. będą zużywać 80 mld m sześc. W 2017 r. gotowe mają być też połączenia gazowe o wielkiej przepustowości między Polską, Czechami, Węgrami i Słowacją, co po zmianie uregulowań prawnych pozwoliłoby na stworzenie wielkiego rynku.

Jednak azerski minister spraw zagranicznych Elmar Mammadiarow zapowiedział, że decyzja w sprawie tego, dokąd będzie sprzedawany gaz z nowych złóż w Azerbejdżanie zapadnie w 2013 roku. Przypomniał, że w tym roku została podpisana umowa, dzięki której za pięć lat gaz z Azerbejdżanu będzie transportowany do granic UE.

Azerbejdżan i Turcja podpisały 26 czerwca umowę na budowę gazociągu TANAP, którym gaz ze złóż z Morza Kaspijskiego będzie transportowany do granicy turecko-bułgarskiej. Nitka ma być gotowa w 2017 r. W tym roku ma też rozpocząć się wydobycie z azerskich złóż Shah Deniz II.

Mammadiarow zaznaczył, że wciąż trwają negocjacje, dokąd od granicy UE będzie poprowadzony gazociąg. „Jeden (Trans Adriatic Pipeline, TAP) być może zostanie przedłużony do Włoch (...), a drugi, Nabucco, do Austrii. W 2013 roku będzie decyzja, który gazociąg zostanie wybrany” - oświadczył szef azerskiej dyplomacji.

Około 2017 roku Azerbejdżan będzie gotów do sprzedaży 14 mld m sześc. rocznie błękitnego paliwa na granicy turecko-bułgarskiej. Jeśli surowiec płynąłby nie do Włoch, tylko na północ Europy, region Europy Środkowo-Wschodniej zmniejszyłby swoją zależność energetyczną od Rosji.

Ministrowie rozmawiali też o Partnerstwie Wschodnim. Sikorski oświadczył, że Polska chciałaby pomóc społeczeństwu i władzom Azerbejdżanu w spełnieniu warunków, które umożliwią liberalizację, a następnie likwidację wiz.

„Chcielibyśmy widzieć w UE azerskich studentów, turystów i inwestorów. Uzgodniliśmy z panem ministrem, że wykorzystamy w pełni te narodowe możliwości, które stwarzają obecne umowy” - poinformował Sikorski.

Zapowiedział, że Polska jako gospodarz europejskiej agencji FRONTEX może także pomóc Azerbejdżanowi w skutecznej kontroli jego granic. „Możemy praktycznie pomóc we wprowadzeniu standardów Schengen, kontroli granicznej i konsularnej, a także w produkcji dokumentów i baz danych, które są niezbędne do współpracy ze strefą Schengen” - oświadczył Sikorski.

Minister odniósł się też do kwestii Górskiego Karabachu. Podkreślił, że nasz kraj uznaje integralność terytorialną Azerbejdżanu i nie uznaje „faktów politycznych” tworzonych przez Górski Karabach.

Górski Karabach to separatystyczne terytorium z większością ormiańską w Azerbejdżanie, enklawa faktycznie kontrolowana przez Armenię od czasów zbrojnego konfliktu, który wybuchł pomiędzy obydwoma krajami po upadku Związku Radzieckiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sikorski zabiega o gaz dla Europy Środkowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!