XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Skąd Naftohaz bierze gaz?

Skąd Naftohaz bierze gaz?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjskie media zastanawiają się, skąd ukraiński Naftohaz bierze gaz wyrównujący niedobory paliwa powstałe po zredukowaniu przez Gazprom dostaw surowca na Ukrainę.

Dziennik "RBK-daily", partner niemieckiego "Handelsblatt", przypomina, że w styczniu prezes Naftohazu Ołeh Dubyna informował, iż w podziemnych magazynach gazu (PMG) na Ukrainie nie ma paliwa, należącego do jego koncernu. Przytacza się też oświadczenia RosUkrEnergo (RUE) i UkrGazEnergo (UGE), dwóch rosyjsko-ukraińskich spółek pośredniczących w handlu gazem na Ukrainie, które podkreśliły, że surowiec znajdujący się w PMG na Ukrainie należy do nich.

Jak zauważa dziennik, RosUkrEnergo przypomniała też Naftohazowi "o konieczności przestrzegania zobowiązań kontraktowych, dotyczących poboru gazu z PMG", jak również "o niedopuszczalności bezprawnego poboru paliwa, będącego własnością RUE".

RosUkrEnergo pośredniczy także w dostawach gazu do kilku krajów Unii Europejskiej, w tym do Polski.

"Kommiersant" i "Wriemia Nowostiej" podają, że surowiec znajdujący się w PMG na Ukrainie należy do RUE i UGE. Wg tej pierwszej gazety, zgromadzony tam gaz wystarczy na zaspokojenie miesięcznego zużycia paliwa na Ukrainie. Zdaniem "Kommiersanta", jeśli ukraińska premier Julia Tymoszenko spełni groźbę likwidacji UkrGazEnergo, to Gazprom może całkowicie zakręcić kurek z gazem.

Z kolei "Wriemia Nowostiej" podkreśla, iż w ocenie ekspertów Naftohaz w okresie zimowym pobrał z PMG praktycznie całość gazu, który należał do UGE. "Teraz została mu ostatnia możliwość - skorzystania z zapasów zgromadzonych przez RUE" - pisze dziennik, który pisze też, że "Naftohazowi wystarczy przetrwać miesiąc. (...) Pogoda i tak jest już ciepła, a na początku kwietnia można będzie zakończyć sezon grzewczy i ograniczyć do minimum dostawy gazu dla przedsiębiorstw komunalnych wytwarzających ciepło" - konstatuje "Wremia Nowostiej".

Natomiast "Wiedomosti" prognozują, że jeśli Naftohazowi nie wystarczy paliwa w PMG, to pierwszymi odbiorcami zagranicznymi, którzy ucierpią, będą Węgry i Włochy. Kraje te znajdują się na końcu tranzytowej rury biegnącej przez Ukrainę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skąd Naftohaz bierze gaz?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!