Skarb Państwa sfinansuje budowę falochronu przy gazoporcie w Świnoujściu

Skarb Państwa sfinansuje budowę falochronu przy gazoporcie w Świnoujściu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Skarb państwa, a nie Unia Europejska sfinansuje budowę 3 kilometrów falochronu w Świnoujściu, który będzie częścią gazoportu i ma osłaniać port zewnętrzny w tym mieście w związku z powstaniem tam terminala LNG.

Koszt inwestycji to 1,075 mld złotych. Całość ma pochodzić z budżetu państwa.

Sekretarz generalny PiS Joachim Brudziński poinformował w poniedziałek w Szczecinie dziennikarzy, że premier Jarosław Kaczyński podpisał w tej sprawie 20 września uchwałę, ustanawiając wieloletni program na lata 2008-2011, który zakłada realizację właśnie tej inwestycji.

- Inwestycja ta zabezpieczy gazoport, uczyni też świnoujski port jednym z najważniejszych w Europie. Będziemy mogli skutecznie konkurować np. z portem w Rostocku - argumentował poseł.

Polityk przypomniał, że pierwotnie inwestycja ta była zapisana w unijnym programie operacyjnym "Infrastruktura i Środowisko" i miała być finansowana m.in. przy pomocy środków z UE w wysokości 128 mln euro. Teraz - jak mówił - zdjęcie jej z tego programu pozwoli na to, że pieniądze te zostaną przeznaczone na inne inwestycje związane z gospodarką morską w regionie. Samorządy lokalne będą mogły zgłaszać własne projekty inwestycyjne w drodze konkursu, jednak muszą one być profesjonalnie i merytorycznie przygotowane - podkreślał poseł.

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk powiedział na konferencji prasowej, że oceną tych projektów zajmie się niezależna komisja, w której zasiądą przedstawiciele resortu gospodarki morskiej, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i reprezentanci regionu.

Szef resortu, komentując przyjęcie programu budowy falochronu osłonowego w Świnoujściu, wyjaśnił, że 24 września jest dniem ogłoszenia przetargu na tę inwestycję.

Jak przewiduje Tadeusz Wojtasik, dyrektor szczecińskiego Urzędu Morskiego, instytucji koordynującej program, ogłoszone zostaną dwa niezależne przetargi - jeden na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, a drugi na budowę. Według niego realny termin zakończenia procedury przetargowej to marzec 2009 roku; potem rozpocznie się etap budowy.

Zgodnie z planami, pierwsze gazowce z dostawami skroplonego gazu (LNG) powinny przypłynąć do Świnoujścia w 2011 roku. Terminal zbuduje powołana przez inwestora - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) spółka celowa Polskie LNG. Szacuje się, inwestycja pochłonie ok. 440 mln euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skarb Państwa sfinansuje budowę falochronu przy gazoporcie w Świnoujściu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!