Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Skroplony gaz ziemny (LNG) kontra gaz płynny (LPG). Który wybrać dla przedsiębiorstwa?

Autor: Monika Ścianek, Stratego
31-01-2018 11:07
Skroplony gaz ziemny (LNG) kontra gaz płynny (LPG). Który wybrać dla przedsiębiorstwa?
Novatek
Schemat stacji regazyfikacji LNG Schemat wielozbiornikowej instalacji LPG

Dotychczas wielu przedsiębiorców pozbawionych dostępu do sieci gazowej opierało swoją działalność biznesową na gazie płynnym, najczęściej propanie. Najnowocześniejsza technologia LNG daje im obecnie możliwość korzystania również z gazu ziemnego. Powstaje więc pytanie, który gaz wybrać do firmy i ile kosztuje każde z tych rozwiązań?

LPG a LNG - co je łączy, a co różni?
Oba te rozwiązania są idealnym źródłem energii dla firm pozbawionych dostępu do tradycyjnego gazociągu lub tych, u których pobór gazu charakteryzuje się dużą zmiennością w ciągu roku. Mogą być wykorzystywane zarówno do zasilania różnego rodzaju urządzeń grzewczych, jak również w procesach produkcyjnych. Gaz ziemny (w głównej mierze składający się z metanu), podobnie jak gaz płynny pochodzenia naturalnego, powstaje w głębi ziemi w warstwach skał osadowych pod wpływem oddziaływania wysokich temperatur i ciśnień. Dotyczy to np. dostępnego w Polsce gazu płynnego Novatek, którego złoża znajdują się na dalekiej Syberii. Jednakże LPG można otrzymać również jako jeden z produktów ubocznych rafinacji ropy naftowej, co jest jedną z metod stosowanych także przez polskich producentów.

Oba paliwa transportowane i magazynowane są w postaci ciekłej, jednakże różnią się znacząco parametrami skraplania. W przypadku LPG można tego dokonać w temperaturze pokojowej, gdy ciśnienie wynosi od 2,2 do 4 atm. Natomiast gaz ziemny staje się cieczą dopiero w temperaturze poniżej -162°C, dlatego też przechowywanie i transport LNG musi odbywać się w specjalnych zbiornikach kriogenicznych, utrzymujących tak niską temperaturę.

Polska jest liderem jeśli chodzi o zużycie LPG, a to głównie z powodu wykorzystywania autogazu w pojazdach samochodowych, przy czym nasze rafinerie są w stanie zaspokoić tak duży popyt tylko w kilkunastu procentach. Pozostała część gazu płynnego importowana jest głównie z Rosji, a największym dostawcą z tego kierunku jest Novatek. Gaz tego producenta trafia do Polski drogą kolejową, pokonując cysternami po szerokim torze dystans 5 tys. km w ciągu 10 dni, by docelowo z terminalu przeładunkowego trafić autocysternami do klientów. W przypadku skroplonego gazu ziemnego ogromne ilości transportowane są drogą morską metanowcami, a mniejsze koleją i autocysternami kriogenicznymi.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 734 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP