SLD i TR chcą komisji śledczej i śledztwa prokuratorskiego ws. gazoportu

SLD i TR chcą komisji śledczej i śledztwa prokuratorskiego ws. gazoportu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zespół SLD-TR ds. podsłuchów zapowiedział, że skieruje wniosek do prokuratury o zbadanie nieprawidłowości przy budowie gazoportu w Świnoujściu. Wniosek o skontrolowanie tej inwestycji ma trafić też do NIK. Oba kluby złożyły wniosek o powołanie komisji śledczej ws. gazoportu.

Zespół SLD i Twojego Ruchu został powołany do opracowania inicjatyw, których celem ma być wyjaśnienie sprawy ujawnionych przez tygodnik "Wprost" podsłuchów rozmów polityków PO, w tym ministrów rządu.

Szef zespołu Wojciech Szewko (SLD) zapowiedział, że wnioski do prokuratury i do NIK są już przygotowane i prawdopodobnie we wtorek zostaną złożone.

Oba kluby już złożyły podpisany przez swoich posłów wiosek o powołanie sejmowej komisji śledczej. Jej celem ma być zbadanie "zarzutu nieprawidłowości w planowaniu i nadzorze nad strategiczną inwestycją Terminal LNG w Świnoujściu, zarzutu podpisania niekorzystnej dla interesu Polski umowy na import gazu skroplonego z Kataru, oraz wpływu tych nieprawidłowości na stan bezpieczeństwa energetycznego Polski".

Komisja miałaby się zająć analizami i ocenami: procesu inwestycyjnego terminalu w Świnoujściu, umowy podpisanej z dostawcą gazu skroplonego oraz stanu bezpieczeństwa energetycznego państwa w sektorze gazowym. Posłowie SLD i TR chcą też ustalić odpowiedzialność urzędników państwowych oraz "czynników politycznych" za opóźnienia w budowie gazoportu.

W uzasadnieniu przypomniano, że budowa terminalu LNG "została uznana przez Radę Ministrów za inwestycję strategiczną", a koszt budowy ma wynieść 2,5 mld zł.

Zwrócono też uwagę, że gaz z Kataru miałby być odbierany przez gazoport w Świnoujściu, pierwsze dostawy - w grudniu 2014 r. "Nie wiadomo jakie kary grożą stronie polskiej za nieodebranie w terminie pierwszej i kolejnych dostaw gazu skroplonego z Kataru" - czytamy.

Wszystkie wnioski SLD-TR dotyczące gazoportu mają związek z podsłuchanymi i opublikowanymi przez media rozmowami wysokich urzędników państwowych.

W jednej z opublikowanych przez tygodnik "Wprost" podsłuchanych rozmów b. wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz mówi b. ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi, że w kwestii oddania do użytku terminalu LNG "mówią o jesieni 2015, a na mieście mówią coś o 2017". W opublikowanym zapisie Parafianowicz mówi też, że umowy na budowę terminalu są skonstruowane w sposób niekorzystny, co pozwala włoskiej firmie stojącej na czele konsorcjum budującego terminal bezkarnie się opóźniać.

"Gazoport to inwestycja, która od wielu lat budzi poważne wątpliwości, jeśli chodzi o rzetelność nadzoru nad nią i jej wykonania" - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie Szewko. Przypomniał, że termin zakończenia budowy był wielokrotnie przesuwany. "Według różnych planów inwestycja miała się zakończyć w 2009 r., później 2010 r., 2012 r. i w 2014 r." - podkreślił Szewko.

Wincenty Elsner z Twojego Ruchu przypomniał, że jego klub już w marcu chciał debaty w Sejmie na temat gazoportu. "To ma znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, dlatego chcieliśmy poznać wyjaśnienia rządu dotyczące opóźnień w jego budowie. Ten wniosek nie zyskał aprobaty większości Sejmowej" - zauważył poseł TR.

"Wedle słów premiera gazoport miał być ukończony ostatecznie na przełomie 2014 i 2015 r. Wysłuchawszy taśm dowiedzieliśmy się, że gazoport zostanie otwarty być może nie w 2015 r., ale w 2017 r. Ta sprawa dotyczy żywotnego interesu Polski, dywersyfikacji i zaopatrzenia w gaz, więc musi zostać wyjaśniona" - podkreślił Elsner.

Artur Dębski(TR), wiceszef zespołu SLD-TR, poinformował, że kluby przygotują i ponownie złożą w Sejmie wniosek o informację rządu na temat gazoportu.

"Nie może być tak, ze grupa kilkudziesięciu posłów troszcząc się o bezpieczeństwo energetyczne kraju składa prośbę o informację do rządu i po raz kolejny te wnioski są odrzucane przez koalicję rządzącą, bo ta ma parę głosów więcej. My nie prosimy o jakieś nasze sprawy do załatwienia, tylko mówimy o bezpieczeństwie energetycznym kraju. Dlatego razem jeszcze raz składamy wniosek o taką informację" - powiedział Dębski.

Premier Donald Tusk przyznał w Sejmie przedstawiając pod koniec czerwca informację dot. podsłuchów, że w budowie gazoportu "jest opóźnienie". "To opóźnienie wynika z konfliktu, jeśli chodzi o standardy wykonawcze. Chcę, żeby było wiadomo, że to nie wynika z decyzji politycznych, tylko z kłopotów głównego wykonawcy" - dodał. Zaznaczył, że realny jest wskazywany już wcześniej termin gotowości do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015 roku.

"Chciałbym też rozwiać mit, który mówi, że jak nie zdążymy na jakiś termin budowy gazoportu, to cały plan dywersyfikacji legł w gruzach i będzie katastrofa" - zaznaczył Tusk. Podkreślił, że "dywersyfikacja polega na tym, że będziemy niedługo mieli gazoport" i to jest powód, dzięki któremu m.in. łatwiej prowadzi się rozmowy w sprawie renegocjacji cen gazu.

Szef rządu dodał też, że nie istnieje groźba płacenia przez Polskę za gaz, którego nie będzie można odebrać z powodu niezakończenia budowy gazoportu. "Prowadzimy rozmowy ze stroną, z która kontraktowaliśmy ten gaz i jest kilka możliwości ominięcia tego problemu" - powiedział Tusk. Wskazał, że w grę może wchodzić np. rozładowanie gazu w innym miejscu bądź opóźnienie jego dostaw.

Wśród zapowiadanych inicjatyw zespołu SLD-TR ma być też wniosek o odwołanie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Szewko powiedział PAP, że wniosek jest już gotowy i w przyszłym tygodniu ma trafić do Sejmu. Kluby Sojuszu i TR mają 60 posłów; muszą dla swojego wniosku szukać poparcia wśród innych posłów. Według Szewki, są już takie deklaracje poparcia do uzyskania wymaganych 69 podpisów.

Szewko poinformował, że SLD uruchomił stronę internetową: aferapodsłuchowa.sld.org.pl. Będą na niej umieszczane informacje i dokumenty dotyczące działań Sojuszu oraz wspólnych działań z TR, zmierzających do wyjaśnienia wszystkich wątków pojawiających się w podsłuchanych i opublikowanych rozmowach urzędników państwowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: SLD i TR chcą komisji śledczej i śledztwa prokuratorskiego ws. gazoportu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!