South Stream umocni pozycję Bułgarii?

South Stream umocni pozycję Bułgarii?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekt budowy nowego gazociągu pod Morzem Czarnym, nazwanego "South Stream" (Strumień Południowy), stawia Bułgarię w nowej sytuacji, umacniając jej pozycję wśród krajów, przez których terytorium rosyjski gaz przesyłany jest do Europy Środkowej i Zachodniej - pisze bułgarski dziennik "Sega".

Włoskie media podały 23 czerwca, że koncern energetyczny ENI podpisał z rosyjskim Gazpromem porozumienie w sprawie budowy nowego gazociągu z Rosji do Europy Zachodniej, mającego prowadzić przez Morze Czarne i Bułgarię. Dziennik "Sega" przypomina, że bułgarski prezydent Georgi Pyrwanow dzień po podpisaniu rosyjsko- włoskiego memorandum potwierdził, że jego kraj jest gotów przyłączyć się do projektu Gazpromu i włoskiej spółki ENI - przypomniała "Gazeta Wyborcza".

Bułgaria jest zainteresowana przede wszystkim wpływami z tytułu opłat tranzytowych, mającymi wynosić - według ekspertów rosyjskich - około 300 mln dolarów rocznie. Powstanie gazociągu oznacza też, że Bułgaria zajmie ważne miejsce wśród krajów tranzytowych obok Ukrainy i Białorusi - wyjaśnia dziennik.

Jak podkreśla "Sega", pozycję Bułgarii jako energetycznego ośrodka tranzytowego umacnia dodatkowo fakt, że przez jej terytorium ma przebiegać inna ważna dla Rosji inwestycja. Chodzi o ropociąg Burgas - Aleksandrupolis, dzięki któremu rosyjska ropa ominie zatłoczoną cieśninę Bosfor.

Bułgarscy eksperci wskazują, że kraj odegra też pewną rolę w utrzymaniu równowagi między Rosją a Zachodem, ponieważ przez jej terytorium mają przebiegać też dwie alternatywne wobec rosyjskich ważne inwestycje: popierany przez USA ropociąg Burgas - Vlora, mający dostarczać ropę z Azerbejdżanu do Albanii, a stamtąd tankowcami do Europy Zachodniej, oraz ropociąg Nabucco, który ma dostarczać kaspijski gaz do Europy Środkowej - czytamy w "GW".

Inny bułgarski dziennik "Dnewnik" natomiast krytykuje - jego zdaniem - zbyt pochopną zgodę władz bułgarskich na udział w nowej inwestycji, twierdząc że w ten sposób kraj w zbyt dużym stopniu poddany będzie rosyjskiej kontroli energetycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: South Stream umocni pozycję Bułgarii?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!