Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spór w PGNiG, załoga chce podwyżek płac

Autor: WNP.PL (DM)
21-05-2015 16:49
Spór w PGNiG, załoga chce podwyżek płac
fot. mat. prasowe

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa poinformował, iż został wszczęty spór zbiorowy. To efekt odrzucenia w czwartek 21 maja przez spółkę żądań organizacji związkowych działających w PGNiG.

Związki Zawodowe zgłosiły następujące żądania:
- Przyrost wynagrodzeń w 2015 r o 6 proc.
- Wzrost wartości bonów w skali roku do poziomu 2000 zł;
- Wypłata premii rocznej za rok 2014 w wysokości 11,7 proc. jej bazy, wg. zasad jakie stosowano przy wypłacie premii rocznej dla pracowników PGNiG S.A. za rok 2013.

Czytaj też: Ponad 1,2 mld zysku netto PGNiG w pierwszym kwartale

Według zarządu spółki żądania zgłoszone w ramach pkt 1 i 2 nie mogą być przedmiotem sporu zbiorowego w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 23.05.1991r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, gdyż kwestie te reguluje obowiązujący w spółce Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (ZUZP). Jak tłumaczy PGNiG zapisy odnośnych artykułów ZUZP stanowią, iż w przypadku nieuzgodnienia wysokości przyrostu wynagrodzeń ze stroną społeczną decyzję w tej sprawie podejmuje pracodawca. W zakresie określenia wartości bonów towarowych wyłączne kompetencje leżą po stronie pracodawcy samodzielnie ustalającego ich wysokość.

Zdaniem spółki w świetle przepisów art. 4 ust 2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wszczęcie i prowadzenie sporu w zakresie zmiany układu może nastąpić nie wcześniej niż z dniem jego wypowiedzenia. Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy funkcjonujący w Spółce PGNiG S.A. nie został wypowiedziany przez żadną ze stron.

Dlaczego jednak spółka nie zrealizowała trzeciego postulatu?

Firma tłumaczy to: liberalizacją rynku gazu w Polsce oraz wzrost konkurencji; zmianami w otoczeniu rynkowym (radykalny spadek ceny ropy naftowej na rynkach światowych); zmianami w otoczeniu regulacyjnym.

- W oparciu o powyższe przesłanki Zarząd PGNiG podjął decyzję o nieuwzględnieniu żądań organizacji związkowych działających w PGNiG. Spór zbiorowy wszczęty pismem z dnia 18 maja 2015 r. dotyczy niespełnienia żądania strony związkowej w zakresie: wypłaty premii rocznej za rok 2014 w wysokości 11,7 proc. jej bazy, wg. zasad jakie stosowano przy wypłacie premii rocznej dla pracowników PGNiG S.A. za rok 2013 – czytamy w oświadczeniu spółki.

Zarząd PGNiG oświadcza, że dołoży wszelkich starań w celu wypracowania rozwiązań kończących spór, a zarazem uwzględniających możliwości finansowe firmy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP