Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sposoby na czarny PR wobec gazu łupkowego

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
05-10-2011 10:21
Sposoby na czarny PR wobec gazu łupkowego
fot. Fotolia

- Poszukiwanie gazu łupkowego, jak każdy inny proces inwestycyjny, podlega przepisom prawa środowiskowego. Wszystkie normy, a są to wymogi unijne, które są dość restrykcyjne, muszą być spełnione przez przedsiębiorców - mówi Ewa Zalewska, dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska.

- Gaz łupkowy to szanse, ale i wyzwania dla Polski. Jedną z głównych barier finansowych w rozwoju sektora gazu łupkowego w Polsce są ogromne koszty prac przygotowawczych, poszukiwań i inwestycji. Pozostałe przeszkody to m.in. kwestie infrastrukturalne, czyli budowa odpowiedniej infrastruktury pozwalającej na odebranie gazu łupkowego w przypadku jego udokumentowania i opłacalnego wydobycia - mówi Ewa Zalewska, dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska.
Zdaniem wielu ekspertów niepokojące są działania mające na celu zastopowanie rozwoju gazu łupkowego, zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Prowadzony jest czarny PR. Zamiast opierać się na faktach, często przytaczane są nieprawdziwe informacje, które powodują niepokój wśród społeczności lokalnej. Często pojawiają się opinie, że wydobycie gazu łupkowego może być groźne dla środowiska naturalnego.

- Poszukiwanie gazy łupkowego, jak każdy inny proces inwestycyjny, podlega przepisom prawa środowiskowego. Wszystkie normy, a są to normy unijne, które są dość restrykcyjne, muszą być spełnione przez przedsiębiorców. Przepisy określają jak prowadzić działalność gospodarczą, kto ją monitoruje, są to m.in. inspekcja ochrony środowiska i Urzędy Górnicze, które w sposób ciągły kontrolują stan środowiska i ruch zakładu górniczego - podkreśla Ewa Zalewska.

Dodaje, że przepisy wymagają w uzasadnionych przypadkach uzyskiwania decyzji środowiskowych i prowadzenia postępowania ws. oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. W przypadku przekroczenia norm środowiskowych i warunków korzystania ze środowiska są nakładane na przedsiębiorców kary.

- To jest najlepszy mechanizm samokontroli przedsiębiorców zobowiązanych do przestrzegania norm i przepisów - ocenia Ewa Zalewska.

Przyznaje, że jak w każdym procesie inwestycyjnym, przy poszukiwaniu i eksploatacji gazu niekonwencjonalnego następuje ingerencja w środowisko, poszukiwanie i rozpoznawanie każdych kopalin nie może odbywać się bez ingerencji w środowisko. Chodzi o to, żeby odbywało się w to w sposób jak najmniej odczuwalny, z jak najmniejszym wpływem na środowisko.

W ocenie Ewy Zalewskiej potrzebna jest kampania informacyjna skierowana do społeczeństwa, tłumacząca na czym polega poszukiwanie i wydobycie gazu niekonwencjonalnego, jakie są zagrożenia i korzyści z tym związane. Takich informacji powinny dostarczać zarówno firmy zajmujące się poszukiwaniem gazu, jak i organy rządowe i samorządowe.

Ewa Zalewska informuje, że Ministerstwo Środowiska w ramach polityki informacyjnej stworzyło link na swojej stronie internetowej, na której można znaleźć użyteczne informacje odnośnie gazu łupkowego, m.in. odnośnie udzielonych koncesji, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące gazu łupkowego, prezentacje i publikacje.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP