XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Spotkanie prezydenta z wicepremierem Pawlakiem nt. kryzysu gazowego

Spotkanie prezydenta z wicepremierem Pawlakiem nt. kryzysu gazowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier Waldemar Pawlak zapewnił prezydenta Lecha Kaczyńskiego o tym, że spadek dostaw gazu z Rosji nie stwarza zagrożenia dla sytuacji w Polsce - poinformował szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki po środowym spotkaniu polityków.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka, "zarówno rząd, jak i pan prezydent podkreślają potrzebę szybkiego rozwiązania sporu i potrzebę zakończenia trudnej sytuacji dla krajów Unii Europejskiej".

W środę po południu Pawlak rozmawiał przez kilkadziesiąt minut z prezydentem Lechem Kaczyńskim o rosyjsko-ukraińskim konflikcie gazowym.

Kownacki powiedział dziennikarzom, że według wicepremiera, po ograniczeniu dostaw przez Ukrainę, wydatnie zwiększyła się ilość gazu tłoczonego przez Białoruś, a "generalny spadek dostaw jest niewielki i nie stwarza zagrożenia dla sytuacji w naszym kraju".

- Wicepremier poinformował, że ukraiński rurociąg jest stale w gotowości, tłoczony jest gaz techniczny, wiec po przywróceniu dostaw gaz będzie mógł natychmiast płynąć, a nie dopiero po kilku dniach, jak u naszych sąsiadów - przekazał dziennikarzom Kownacki.

Dodał, że prezydent i wicepremier są zgodni, że należy szukać możliwości dostarczania do Polski ropy i gazu drogami niekontrolowanymi przez Rosję.

Zdaniem Kownackiego odpowiedzialność za kryzys gazowy leży po stronie rosyjskiej, ponieważ Rosjanie chcieli wykorzystać moment, aby "zdyskredytować Ukrainę". "Tutaj się przeliczyli, gdyż w ostatniej chwili Ukraina dokonała tej wpłaty (za dostawy rosyjskiego gazu - PAP)" - powiedział.

W ubiegłym tygodniu Rosja całkowicie wstrzymała dostawy gazu dla Ukrainy, wskazując na długi Kijowa i brak umowy regulującej ceny surowca w 2009 r.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne kraju to nie tylko dywersyfikacja kierunków, ale przede wszystkim zapewnienie pewności dostaw. Dodał, że takie bezpieczeństwo dostaw zapewniają długoterminowe kontrakty zawierane po racjonalnej cenie.

Zdaniem Pawlaka, nie powinno dojść do cenowego szantażu przy negocjowaniu kolejnego kontraktu gazowego, ponieważ rynkowa cena gazu i oleju opałowego, na który mogą przestawić się duże zakłady, pozwala na ustalenie takiej racjonalnej ceny.

- Powiązanie ceny gazu z ceną ropy jest najlepszym zabezpieczeniem trwałości i pewności dostaw po rozsądnej cenie - dodał.

Pawlak poinformował, że będą uruchomiane rutynowe działania związane z tym, żeby zmniejszyć pobór odbiorców przemysłowych, "tak, aby utrzymać stabilną sytuację znacznie dłużej, żeby bez potrzeby nie zużywać gazu, na takie procesy, które mogą być zrealizowane za kilka dni lub tygodni".

W środę doszło do całkowitego wstrzymania dostawy rosyjskiego gazu do Polski przez Ukrainę w punkcie odbiorczym w Drozdowiczach. Obecnie otrzymujemy z kierunku wschodniego gaz jedynie od strony Białorusi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spotkanie prezydenta z wicepremierem Pawlakiem nt. kryzysu gazowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!