XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Startują negocjacje umowy gazowej dla Nabucco

Startują negocjacje umowy gazowej dla Nabucco
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ambasadorowie krajów UE mają zgodzić się w środę na upoważnienie Komisji Europejskiej do negocjowania z Turkmenistanem i Azerbejdżanem umów na dostawy gazu dla gazociągu Nabucco - poinformowało we wtorek w Brukseli źródło unijne.

Ewentualny mandat dla KE będą musieli jeszcze zatwierdzić ministrowie krajów unijnych, jednak już zgoda ambasadorów byłaby silnym impulsem, iż istnieje wola polityczna do prowadzenia negocjacji. Nabucco ma zmniejszyć uzależnienie Europy od dostaw rosyjskiego gazu.

"W środę ambasadorowie krajów UE mogą (wstępnie) udzielić Komisji Europejskiej mandatu na negocjowanie umów gazowych z Turkmenistanem i Azerbejdżanem" - poinformowało pragnące zachować anonimowość unijne źródło. Środowym obradom będzie przewodniczył ambasador Polski przy UE Jan Tombiński.

Ambasadorowie mogą wydać rekomendację dla ministrów w sprawie upoważnienia KE do negocjowania porozumienia pomiędzy Azerbejdżanem, Turkmenistanem i Unią Europejską "na bazie ram prawnych dla Transkaspijskiego Systemu Gazociągów". Głównym elementem tego systemu jest Nabucco, którym ma popłynąć gaz z basenu Morza Kaspijskiego i Iraku do UE.

Budowa Nabucco ma się rozpocząć w 2013 roku, a od 2017 roku rurociągiem ma popłynąć gaz z rejonu Morza Kaspijskiego, przez Turcję, Rumunię i Bułgarię, do Europy Środkowej. Terminy realizacji były wielokrotnie przekładane. KE była oskarżana o niemoc, zwłaszcza w obliczu postrzeganego jako konkurencyjny projektu South Stream z udziałem Gazpromu. Ma on od końca 2015 roku, kiedy będzie gotowa jedna z jego planowanych czterech nitek, zaopatrywać w rosyjski gaz zachodnią i południową część Europy.

Z kolei rurociągiem Nabucco w 2017 roku powinny popłynąć pierwsze dostawy gazu z Azerbejdżanu, Iraku i Turkmenistanu, początkowo w ilości około 10 mld metrów sześciennych rocznie. W ciągu trzech do czterech lat przepustowość mogłaby wzrosnąć do około 30 mld metrów sześciennych.

Udziałowcami całego przedsięwzięcia jest w równych częściach sześć firm energetycznych: austriacka OMV, niemiecka RWE, węgierska MOL, rumuńska Transgaz, bułgarska BEH i turecka Botas.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Startują negocjacje umowy gazowej dla Nabucco

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!