XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Steinhoff o strukturze i funkcjonowaniu EuRoPol Gazu

Steinhoff o strukturze i funkcjonowaniu EuRoPol Gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

B. wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff uważa, że zmiana w strukturze akcjonariatu EuRoPol Gazu jest możliwa; kodeks spółek handlowych zezwala na wywłaszczenie za odszkodowaniem mniejszościowego udziałowca.

W jego opinii ważniejsze jest jednak zadbanie o rynkowe funkcjonowanie tej spółki.

We wtorek premier Rosji Władimir Putin zadeklarował w Sopocie po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem gotowość dostaw gazu do Polski, ale wskazał jednocześnie na jego zdaniem niekorzystny podział własnościowy systemu przesyłowego rosyjskiego gazu. Chodzi o udziały w polsko-rosyjskiej spółce EuRoPol Gaz, która eksploatuje polski odcinek (680 km) gazociągu jamalskiego.

"W swoim czasie wybudowaliśmy system gazociągów przez Polskę (gazociąg jamalski) i w porozumieniach międzyrządowych napisane jest, że własność tego systemu musi być podzielona między polską a rosyjską firmą 50 do 50 proc., a tu nagle się okazało, że fizyczna osoba z polskiej strony ma 4 proc., chociaż praktycznie w 100 proc. Gazprom finansował cały ten projekt" - mówił Putin. "Nie chcę tutaj nikogo winić i myślę, że po prostu trzeba spojrzeć na korupcyjność tej decyzji (...) i wrócić do tego porozumienia międzyrządowego" - dodał podkreślając, że na takie ukształtowanie udziałów w EuRoPol Gazie zgodziła się też strona rosyjska.

Według Steinhoffa, zaproszenie trzeciego udziałowca do EuRolPol Gazu w 1993 r. wynikało z ówczesnego prawa. "W 1993 roku, gdy podpisywano kontrakt jamalski, kodeks handlowy wymagał trzech udziałowców spółki i dlatego do akcjonariatu EuRoPol Gazu trafił Gas-Trading" - wyjaśnił Steinhoff.

Kontrakt jamalski towarzyszył porozumieniu międzyrządowemu w sprawie dostaw gazu do Polski do 2002 r. Na jego podstawie wpływa do Polski ok. 7 mld m sześc. gazu rocznie.

Pytany przez PAP, czy w obecnej sytuacji możliwy jest powrót do struktury udziałów 50 na 50 w EuRoPol Gazie, Steinhoff powiedział, że pod rygorem kodeksu spółek handlowych "możliwe jest wywłaszczenie za odszkodowaniem mniejszościowego udziałowca".

Powrót do podziału akcji 50 na 50 proc. oznaczałby wyeliminowanie z udziałów w EuroPolGazie spółki Gas-Trading. Ma ona 4 proc. akcji w EuroPolGazie; po 48 proc. mają Gazprom i PGNiG. W samym Gas-Tradingu ponad 43,41 proc. udziałów należy do PGNiG, ponad 36,17 proc. do Bartimpeksu, a rosyjski Gazprom Export ma 15,88 proc. akcji. Po 2,27 proc. mają polski Węglokoks i spółka niemieckiego koncernu BASF Wintershall.

Steinhoff przypomniał, że stanowisko rządu Jerzego Buzka, w którym kierował resortem gospodarki (w latach 1997-2001), było podobne do obecnego stanowiska strony rosyjskiej. "Uważaliśmy, że z różnych powodów powrót do zapisu umowy (międzyrządowej - PAP) z 1993 roku byłby racjonalny. Osobiście stałem na stanowisku, że interesy Skarbu Państwa w EuRoPol Gazie nie były wystarczająco zabezpieczone w tej konfiguracji własnościowej, dlatego też uważałem, że należy powrócić, zgodnie z obowiązującym prawem, do układu 50 na 50" - podkreślił Steinhoff.

Pytany przez PAP, czy dziś Polska powinna powrócić do takiego układu, odparł, że to kwestia taktyki i strategii negocjacji. "Jako minister gospodarki taką propozycję stronie rosyjskiej w 2001 roku przedłożyłem. Strona rosyjska wtedy nie odpowiedziała" - zaznaczył.

Zdaniem Steinhoffa "spór polsko-rosyjski (wokół EuRoPol Gazu - PAP) wynika z rozbieżnych interesów". Wyjaśnił, że strona rosyjska jest zainteresowana, żeby rosyjsko-polska spółka EuRoPol Gaz działała jako przedsiębiorstwo non-profit, czyli nie generowała zysków i pracowała jedynie na pokrycie własnych kosztów. Pozwoliłoby to Rosjanom na utrzymanie niskich stawek za przesył gazu przez terytorium Polski.

"My nie mamy w tym żadnego interesu, bowiem w bardzo znikomym stopniu partycypujemy w przesyle gazu gazociągiem Jamał. Tylko ok. 4 mld m sześć. przesyłanych jest dla Polski, natomiast 28 mld m sześc. przepływa przez Niemcy" - podkreślił Steinhoff. "Więc to jest jakiś absurd, bo z jednej strony płacimy ceny rynkowe za gaz, wtajemniczeni twierdzą, że wyższe niż Niemcy, a z drugiej strony mamy utrzymywać firmę, która działa non-profit" - dodał.

W jego opinii Polska nie powinna się godzić na tolerowanie takiej sytuacji, a EuRoPol Gaz powinien mieć rynkowe stawki przesyłowe oraz wypracowywać zysk, który w postaci dywidendy byłby przekazywany udziałowcom.

Polska negocjuje z Rosjanami dodatkowe dostawy gazu po 2010 roku w związku z wygaśnięciem kontraktu z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo (RUE). Spółka ta, w połowie należąca do Gazpromu, dostarczała do Polski od 2006 r. 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. Już od początku roku RUE nie realizowało dostaw do naszego kraju; spółka została wyeliminowana z pośrednictwa w handlu gazem pomiędzy Rosją a Ukrainą.

1 czerwca PGNiG podpisało z Gazpromem kontrakt krótkoterminowy na dodatkowy miliard m sześc. gazu w tym roku; wciąż jednak nie są zapewnione dodatkowe dostawy długoterminowe po 2010 roku. Jednak rozmowy, które odbyły się pod koniec lipca w Warszawie, zakończyły się fiaskiem. Polska i Rosja nie dogadały się z powodu sporu wokół funkcjonowania spółki EuRoPol Gaz. Rosjanie chcą, by dodatkowe dostawy były objęte porozumieniem między rządami Polski i Rosji. Chodzi o aneks do umowy międzyrządowej z 1993 roku w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Steinhoff o strukturze i funkcjonowaniu EuRoPol Gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!