XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Steinhoff: straciliśmy osiem lat, zacznijmy promować Jamał II

Steinhoff: straciliśmy osiem lat, zacznijmy promować Jamał II
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mam wrażenie, że jako kraj straciliśmy osiem lat, jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa energetycznego - mówi Janusz Steinhoff w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

- Jesteśmy w gorszej sytuacji niż w 2001 roku, kiedy to mieliśmy zawarte umowy z Danią i Norwegią oraz plan budowy gazociągów z Szelfu Norweskiego do Niechorza. Nie tylko nie zostały zrealizowane, ale nie zrobiono nic w zamian – ani nie zwiększono wydobycia gazu z krajowych złóż, ani też nie powstały nowe magazyny surowca, o jakimkolwiek nowym gazociągu już nawet nie warto wspominać. Ale też Bruksela nie wyciągnęła żadnych wniosków z lekcji, jakiej udziela jej Gazprom, odcinając lub ograniczając eksport przez Białoruś i Ukrainę - mówi "Rzeczpospolitej" były wicepremier i minister gospodarki.

- Poprzedni rząd podjął racjonalną decyzję, promując terminal LNG i połączenie z Danią. Ale nie można się ograniczać tylko do tych inwestycji. Obecny zarząd PGNiG podjął słuszną decyzję, gdy zaczął przygotowania do budowy rurociągu z Niemcami, bo im więcej możliwości, tym lepiej. Nawet jeśli się okaże, że będzie to drogi gaz. Ale nie możemy się koncentrować tylko na naszych potrzebach. Polska może odegrać większą rolę w Unii jako kraj tranzytu - mówi J. Steinhoff.

Skoro wiadomo, że obecny kryzys gazowy Rosjanie chcą wykorzystać do przeforsowania w Unii budowy gigantycznego rurociągu przez Bałtyk do Niemiec, to strona polska powinna zaproponować inwestycję bardziej racjonalną pod względem kosztów i bezpieczniejszą z punktu widzenia interesów Unii, czyli właśnie Jamał II. Choć jego trasa powinna być zmodyfikowana i przebiegać nie przez Białoruś, by Rosjanie nie mogli używać argumentu, iż to niepewny partner, ale przez kraje bałtyckie i Polskę do Niemiec. Jeśli zdołalibyśmy przekonać do niego Brukselę, byłby to duży sukces. Tym bardziej że z tej inwestycji mogłyby korzystać także nasi południowi sąsiedzi. Oczywiście wymaga to budowy nowych połączeń z Polski do tych krajów - twierdzi były wicepremier.

Rosja, doprowadzając sporem z Ukrainą do tak poważnego kryzysu gazowego, de facto strzeliła sobie w stopę. Sądzę, że dla Komisji Europejskiej jasne jest, że znacznie straciła na wiarygodności jako partner. Dlatego jest dobry czas na to, by Polska otwarcie i dobitnie mówiła o projekcie zmodyfikowanego rurociągu Jamał II. Zwłaszcza że na pewno w Brukseli zrozumiano już, iż warto zrealizować plany dotyczące nie tylko solidarności energetycznej, ale i te związane z poprawą bezpieczeństwa dostaw surowców, w tym gazu. Bruksela wcześniej zapowiadała, że potrzebna jest wspólna polityka energetyczna i rozbudowa połączeń transgranicznych i to nie tylko gazowych, ale też sieci elektroenergetycznych. Równie istotne są projekty międzynarodowych gazociągów mówi "Rzeczpospolitej" były wicepremier i minister gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Steinhoff: straciliśmy osiem lat, zacznijmy promować Jamał II

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!