Stowarzyszenie Metropolia Poznań stworzyło grupę zakupową gazu ziemnego

Stowarzyszenie Metropolia Poznań stworzyło grupę zakupową gazu ziemnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Setki tysięcy złotych oszczędności ma w sumie przynieść gminom i instytucjom wspólne kupowanie gazu ziemnego w ramach grupy stworzonej przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań. W czwartek podpisano porozumienie w tej sprawie.

Chęć udziału w grupie zgłosiło 12 podmiotów w tym sześć samorządów: Dopiewo, Skoki, Szamotuły, Komorniki, Kórnik i Luboń. W grupie nie uczestniczy Poznań, bo stolica województwa od kilku lat sama, w podobny sposób, kupuje gaz.

Wiceprezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań, burmistrz Śremu Adam Lewandowski powiedział w czwartek, że powołanie grupy zakupowej gazu ma na celu uzyskanie niższej ceny za paliwo.

"Dzięki temu szkoły, urzędy, ośrodki pomocy społecznej w gminach mogą liczyć na 10-20 proc. oszczędności w zakupie gazu. Rocznie oszczędności te mogą w sumie sięgać od 800 tys. do 1 mln zł" - powiedział.

Poza samorządami uczestnikami grupy zakupowej gazu ziemnego są m.in. Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach, biblioteka w Komornikach czy ośrodek kultury w Luboniu. Niebawem ogłoszony ma być przetarg, wspólne kupowanie gazu ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Lewandowski wyjaśnił, że prace nad stworzeniem grupy zakupowej gazu ziemnego trwały ok. pół roku, zainicjowano je po wcześniejszych, dobrych doświadczeniach związanych z grupami zakupowymi.

"Mamy już w swoim doświadczeniu grupę zakupową energii elektrycznej - ona się sprawdza. Nie wszystkie gminy należące do stowarzyszenia należą też do grupy - niektórzy już wcześniej powiązali się z innymi grupami zakupowymi. Będziemy szukać kolejnych, wspólnych elementów, bo taki też jest cel stowarzyszenia - oprócz wspólnych rozwiązań edukacyjnych, transportowych chcemy też wspólnie oszczędzać pieniądze" - dodał.

W planach stowarzyszenia jest m.in. wspólne dostarczanie mieszkańcom niektórych usług medycznych.

Stowarzyszenie Metropolia Poznań powstało w 2011 roku. W jego skład wchodzą 23 podmioty samorządowe, w tym Poznań, powiat poznański, 17 gmin powiatu poznańskiego, oraz cztery gminy z powiatów ościennych. Głównym celem stowarzyszenia jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz ochrona wspólnych interesów członków stowarzyszenia.

Obszar Metropolii Poznań stanowi 10 proc. powierzchni całego województwa wielkopolskiego. Zamieszkiwany jest przez ponad 1 mln mieszkańców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stowarzyszenie Metropolia Poznań stworzyło grupę zakupową gazu ziemnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!