Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sukces szczelinowania na ukraińskim odwiercie KOV

Autor: wnp.pl (MS)
02-11-2011 11:57

Kulczyk Oil Ventures z sukcesem zakończyła szczelinowanie pierwszego odwiertu na polu Olgowskoje na Ukrainie, uzyskując dzienny przepływ w wysokości ponad 65 tys. metrów sześciennych gazu.

Olgowskoje-6 był pierwszym z dwóch odwiertów, wybranych w pilotażowym programie szczelinowania wykorzystującym nowoczesne, kanadyjskie techniki wydobywcze. Sukces oznacza, że KOV nie tylko uzyskał komercyjny przepływ gazu w strefach, dotychczas uważanych za niekomercyjne, ale też, że po raz kolejny, ma szansę zwiększyć wielkość swoich rezerw i zasobów.
Prace w odwiercie O-6 rozpoczęły się 26 października, a już po tygodniu ukraińska spółka KUB-Gas, której większościowym właścicielem jest Kulczyk Oil Ventures, ogłosiła pierwszy sukces programu. Próba szczelinowania polegająca na wtłoczeniu do odwiertu mieszanki szczelinującej, umożliwiła uzyskanie dziennego przepływu gazu na poziomie 65,1 tys. m sześciennych (2,3 mln stóp sześciennych). Dla porównania, podobne wielkości uzyskał, podłączony pod koniec września, odwiert O-9 (56,6 tys. m sześciennych dziennie, tj. 2 MMcf/d).

Udane zastosowanie kanadyjskiej technologii ma dla KOV istotne znaczenie. Nie tylko pozwoli uwolnić rezerwy w wielu strefach, którym niezależni eksperci do tej pory nie przypisywali żadnych rezerw ani zasobów, przyczyni się też do kolejnego zwiększenia wydobycia.

- Ten sukces po raz kolejny pokazuje, jak ogromny potencjał tkwi w naszych aktywach na Ukrainie. W moim przekonaniu, to milowy krok dla KOV. Udowodniliśmy już, że potrafimy sprawnie realizować ambitny plan poszukiwawczy, dzisiaj konsekwentnie pracujemy nad zwiększaniem wydobycia, włączając do tych działań nowoczesne, zachodnie technologie. Pamiętajmy też, o kolejnej szansie zwiększenia rezerw i zasobów, w tej kategorii możemy znów pozytywnie zaskoczyć rynek. Widać doskonale, że Ukraina, z często niedocenianej inwestycji wyrasta na bardzo poważne i liczące się aktywo – powiedział Jakub Korczak, wiceprezes KOV ds. relacji inwestorskich.

Przypomnijmy, że prace związane z zastosowaniem technologii umożliwiającej wydobycie gazu z pokładów, z których nie była możliwa konwencjonalna produkcja, rozpoczęły się w środkowobaszkirskiej części piaskowca, na głębokości ok. 2270 metrów. Do odwiertu, pod dużym ciśnieniem, została wtłoczona ciecz szczelinująca, na skutek czego w skale, na planowanej głębokości pojawiły się mikroskopijne pęknięcia, które podtrzymywane przez ziarenka piasku, umożliwiają swobodny wypływ gazu na powierzchnię.

Podobne potwierdzone pokłady gazu znajdują się w odwiercie O-8, który jest kolejnym celem programu szczelinowania. – Wkrótce dowiemy się, czy ze stref odwiertu O-8 uda się uzyskać przepływ na komercyjnym poziomie – uzupełnia Jakub Korczak.

Obecnie KOV produkuje dziennie 340 tysięcy metrów sześciennych gazu, a po podłączeniu do produkcji odwiertu O-12, dzienne wydobycie może zwiększyć się o kolejne 230 tysięcy nawet do ponad pół miliona metrów sześciennych gazu. Oznacza to trzykrotne zwiększenie produkcji dziennej w 2011 roku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP