Światowe zużycie gazu wzrośnie o 44 proc. do 2035 r.

Światowe zużycie gazu wzrośnie o 44 proc. do 2035 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zużycie gazu ziemnego na świecie wzrośnie o 44 procent do 156 bln stóp sześc. (4,4 bln m sześc.) w 2035 roku, ale ceny gazu będą "relatywnie niskie" - wynika z prognoz analityków amerykańskiej agencji rządowej U.S. Energy Information Administration (EIA).

Ceny będą mogły utrzymać się na takim poziomie dzięki wielu źródłom dostaw. Wrośnie rola gazu łupkowego, którego produkcja będzie stanowić w USA w 2035 roku 26 proc. całej produkcji tego surowca. Gaz ze wszystkich niekonwencjonalnych złóż będzie stanowić w 2035 roku 63 proc. produkcji gazu w Kanadzie i 56 proc. w Chinach - przewidują eksperci EIA.

"W 2009 roku światowa konsumpcja gazu spadła o ok. 1,1 proc., a spadek zużycia gazu w przemyśle był jeszcze większy (6 proc.), co było skutkiem spadku popytu na przetworzone produkty w czasie recesji" - czytamy w raporcie zatytułowanym "International Energy Outlook 2010".

W krajach europejskich należących do OECD (w tym w Polsce) zużycie gazu ma rosnąć w średnim tempie 0,5 proc. na rok, co będzie skutkiem m.in. rosnącego popytu ze strony sektora elektroenergetycznego.

Polska zużywa rocznie ok. 14 mld m sześc. gazu, z czego ok. 4 mld m sześc. pozyskuje z własnych zasobów, a resztę importuje, głównie z Rosji.

Analitycy EIA wskazują, że przemysł to największy odbiorca gazu i w 2035 roku 39 proc. światowej podaży gazu będzie konsumowane w tym sektorze. "Następną kluczową pozycją w zużyciu gazu będzie produkcja energii elektrycznej, jej udział w światowej konsumpcji wzrośnie z 33 proc. w 2007 r. do 36 proc. w 2035" - dodają.

Przewidują też odbicie się zapotrzebowania na gaz wraz z wychodzeniem światowej gospodarki z kryzysu, jednak dzięki wielu źródłom dostaw, które zaspokoją potrzeby rynku, ceny utrzymają się na "relatywnie niskim poziomie". Największy wzrost produkcji gazu nastąpi w krajach spoza OECD i będzie pochodzić głównie z krajów Bliskiego Wschodu (o 16 bln stóp sześc. do 2035), z Afryki (7 bln stóp sześc), z Rosji i innych europejskich i euroazjatyckich krajów spoza OECD (6 bln stóp sześc).

Chociaż wielkość światowych zasobów gazu łupkowego, tight-gazu i metanu kopalnianego nie została jeszcze do końca określona, jego dostawy mogą znacznie wzrosnąć, zwłaszcza z USA, Kanady i Chin - wskazują amerykańscy eksperci.

"Jednym z kluczowych czynników wzrostu wydobycia gazu w USA był postęp w technologiach wiercenia i szczelinowania, które pozwoliły na eksploatację gazu z rozległych złóż łupkowych" - zauważają. Dodają, że rosnące szacunki dotyczące wielkości tego rodzaju złóż pozwoliły zwiększyć zasoby gazu Stanów Zjednoczonych o 50 proc. w ciągu ostatnich 10 lat, a udział gazu z łupków w produkcji gazu w USA ma wzrosnąć do 26 proc. w 2035 roku

"Zasoby tight-gazu, gazu łupkowego oraz metanu kopalnianego są nawet jeszcze ważniejsze dla przyszłości dostaw gazu w Kanadzie i Chinach, gdzie będą stanowić odpowiednio 63 proc. i 56 proc. ogólnej krajowej produkcji w 2035 roku" - wskazują eksperci rządowej agencji.

Gaz ze złóż niekonwencjonalnych, czyli ze złóż typu tight oraz łupkowych, w przeciwieństwie do gazu ze złóż konwencjonalnych jest trudniejszy w wydobyciu, jednak Amerykanie szacują, że w Polsce jego zasoby mogą wynosić nawet od 1,5 do 3 bln m sześc. Państwowy Instytut Geologiczny ocenia, że w Polsce może występować ok. 150 mld m sześc. gazu niekonwencjonalnego.

Eksperci EIA przewidują też, że najbliższe 15 lat powinno przynieść ożywienie w światowym handlu gazem, który będzie transportowany zarówno rurociągami, jak i statkami w skroplonej postaci gazu LNG. "Większość z przewidywanego wzrostu podaży gazu LNG będzie pochodzić z Bliskiego Wschodu i Australii, gdzie w ciągu najbliższej dekady ma być oddane do użytku kilka obiektów skraplania gazu" - czytamy.

Zgodnie z podstawowym scenariuszem przedstawionym w raporcie, światowe zdolności skraplania gazu wzrosną blisko 2,5-krotnie do 2035 roku. "Ponadto nowe gazociągi, które są obecnie planowane lub w trakcie budowy, zwiększą eksport gazu z Afryki na rynki europejskie i z Eurazji do Chin" - zauważają analitycy EIA.

Agencja U.S. Energy Information Administration (EIA) jest niezależną agencją statystyczną amerykańskiego departamentu ds. energii (DOE). Została utworzona przez Kongres w 1977 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Światowe zużycie gazu wzrośnie o 44 proc. do 2035 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!