XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Świnoujściu terminal LNG zagrażać nie będzie

Świnoujściu terminal LNG zagrażać nie będzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prawidłowa ocena wszystkich możliwych zagrożeń, a potem przestrzeganie procedur w trakcie jego eksploatacji, zminimalizują zagrożenia związane z terminalem LNG.

Był Pan widziany wśród przeciwników budowy terminalu LNG w Świnoujściu, gdzie opierając się na swoich doświadczeniach z pracy na algierskich gazowcach, wyliczał Pan niebezpieczeństwa związane z transportem płynnego metanu. A teraz słyszę z Pana ust slogan, przytoczony w tytule. Co się stało, że zmienił Pan zdanie?

Bruno Salcewicz oficer marynarki handlowej; Są dwa czynniki, które są związane z transportem płynnego metanu i eksploatacją terminali LNG. Są to: niebezpieczeństwo i ryzyko. Bo LNG transportowany statkiem i ilość gazu składowanego w zbiornikach terminalu, to ładunki o potężnej energii, które w pewnych warunkach mogą stanowić zagrożenie. Jednak prawidłowa ocena wszystkich możliwych zagrożeń, co następuje już w fazie projektowania terminalu i podczas jego budowy, a potem przestrzeganie procedur w trakcie jego eksploatacji, zmniejszają to niebezpieczeństwo do minimum. Ryzyko eksplozji i katastrofy będzie praktycznie zerowe. Śledząc poczynania spółki Polskie LNG S.A., przygotowania do budowy terminalu i wybór wykonawców, przekonałem się, że Świnoujściu nic zagrażać nie będzie.

Czy może Pan wymienić jakieś terminale LNG, których lokalizacja przypomina tę, w Świnoujściu?

B.S.: Tak, terminal Everett w centrum Bostonu i w sąsiedztwie bardzo ruchliwego Logan International Airport, w St. Nazaire i Zeebruge, gdzie terminal LNG położony jest naprzeciw nabrzeża, na którym przeładowuje się materiały wybuchowe i w sąsiedztwie przystani promów pasażerskich. Trzeba wiedzieć, że St. Nazaire i Zeebruge są też nadmorskimi kurortami.

Świnoujściu marzy się być żeglarską stolicą Polski, które inwestuje w Basen Północny i chciałoby mieć swój jacht. Czy Pana zdaniem, ruch gazowców i terminal LNG nie zniweczą tych zamiarów?

B.S. Świnoujście może stać się Mekką żeglarzy z kraju i zagranicy, bo ma bardzo urozmaicone warunki do uprawiania żeglarstwa, niezależnie od umiejętności czy wielkości i rodzaju posiadanych łódek czy jachtów. Sektor energetyczny, na czele którego stoi PGNiG, Gaz System S.A. i jego spółka-córka, którą jest Polskie LNG, wcale nie przekreślają tych planów, a wprost przeciwnie. PGNiG może bardzo przyczynić się do urzeczywistnienia planów Świnoujścia. Oto kilka przykładów, zaczynając od symbolicznego: przez ufundowanie okazałego pucharu dla jachtu, który startując ze Świnoujścia, w najkrótszym czasie pokona trasę dookoła Bornholmu, remont jednego z budynków w Basenie Północnym, z przeznaczeniem na Dom Żeglarza. Towarzyszyć temu może inne, efektowne posunięcie, którym byłoby zainwestowanie w jacht żaglowy, na którym personel i kadra zarządzająca sektorem energetycznym mogłaby i chciała, w Świnoujściu spędzać urlopy pod żaglami. Wydaje mi się, że to najbardziej przekona niedowiarków, że terminal LNG żadnych zagrożeń nie powoduje. Jacht służyłby też do realizacji programu edukacji wodnej i żeglarskiej wśród uczniów i młodzieży szkół Świnoujścia.

Lepszej współpracy i partnerstwa inwestora terminalu LNG z lokalną społecznością nie można sobie wyobrazić. Do tego byłaby to znakomita popularyzacja żeglarstwa i budowanie swojej pozycji w sferze Public Relations czy Business Social Responsability.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Świnoujściu terminal LNG zagrażać nie będzie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!