Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

System przesyłowy w Polsce

Finansowanie inwestycji: Recovery Plan

Autor: GAZ-SYSTEM S.A.
23-09-2010 00:00

Nakłady inwestycyjne GAZ-SYSTEM S.A. do 2014 r. osiągną kwotę ponad 8 mld zł.

Duża część nakładów finansowych będzie pochodzić ze środków własnych GAZ-SYSTEM S.A. oraz kredytów pozyskanych z banków komercyjnych. Spółka ubiega się również o dofinansowanie strategicznych inwestycji przez instytucje europejskie, takie jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju czy Europejski Bank Inwestycyjny.

Dodatkowo, GAZ-SYSTEM S.A. pozyskał istotne wsparcie finansowe Komisji Europejskiej dla realizowanych projektów strategicznych. Spółka jest beneficjentem następujących programów unijnych:
1. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ),
2. EEPR (European Energy Programme for Recovery),
3. TEN-E (Trans-European Networks - Energy).

European Energy Programme for Recovery (EEPR, tzw. Recovery Plan)
Recovery Plan jest programem, który ma przyczynić się do ożywienia gospodarczego w Unii Europejskiej i podniesienia bezpieczeństwa dostaw energii dzięki realizacji transgranicznej infrastruktury przesyłowej. Łączna wartość dofinansowania inwestycji w ramach EEPR, o jaką wystąpił GAZ-SYSTEM S.A. wynosi prawie 75 mln euro i obejmuje trzy projekty:

a. Projekt Baltic Interconnection Skanled/Baltic Pipe.
W dniu 26 sierpnia 2010 r. Komisja Europejska podjęła decyzję dotyczącą wsparcia ze środków Recovery Plan projektu Baltic Interconnection Skanled/Baltic Pipe, w ramach którego dofinansowana zostanie budowa Tłoczni Gazu w Goleniowie i gazociągu Świnoujście-Szczecin. W październiku 2010 r. GAZ-SYSTEM otrzymał pierwszą transzę (15 mln EUR) dofinansowania. Łączna wartość dofinansowania wynosi 50 mln EUR (blisko 50% wartości Inwestycji).

b. Rozbudowa systemu gazociągów na Dolnym Śląsku jako kluczowych inwestycji umożliwiających zwiększenie możliwości transportu gazu z Niemiec.
Rozbudowa gazociągów na Dolnym Śląsku wraz z rozbudową węzła pomiarowego Lasów (połączenie Niemcy-Polska) przyczyni się do zwiększenia możliwości odbioru gazu ziemnego z niemieckiego systemu przesyłowego w Lasowie do ok. 1,5 mld m3 (obecnie wynosi ona około 0,9 mld m3). Realizacja tego projektu przez GAZ-SYSTEM S.A. uzyskała dofinansowanie UE w ramach EEPR w wysokości 14,4 mln euro (decyzja KE z 15 października 2010 r.).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP