Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Szacunki dot. gazu łupkowego obarczone dużym błędem

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
24-07-2012 12:43
Szacunki dot. gazu łupkowego obarczone dużym błędem
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Rozbieżność pomiędzy raportem Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG), a ostatnimi danymi United States Geological Survey wynika najprawdopodobniej z odmiennych założeń przyjętych przy opracowywaniu archiwalnych danych - mówi portalowi wnp.pl dr Grzegorz Pieńkowski, zastępca dyrektora i sekretarz naukowy PIG.

W opublikowanym ostatnio raporcie USGS przewiduje, że polskie skały łupkowe kryją najprawdopodobniej tylko 38 mld m sześc. gazu. Czytaj więcej: Amerykanie: tylko 38 mld m sześc. gazu w polskich łupkach
Według marcowego raportu PIG najbardziej prawdopodobna wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce zawiera się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych. - To duża rozbieżność, ale może ona wynikać nawet z niewielkiej różnicy w przyjętych założeniach - twierdzi dr Pieńkowski.

- Pamiętajmy, że analizy te opierają się na odwiertach archiwalnych, które nie były wiercone pod kątem gazu łupkowego, a tym samym dane, jakich dostarczyły są dość wyrywkowe i należy traktować je bardzo ostrożnie - zaznacza zastępca dyrektora PIG.

Jego zdaniem znaczące różnice w szacunkach dotyczących zasobów gazu łupkowego będą maleć wraz z postępami w pracach poszukiwawczych. - Czekamy przede wszystkim na dane z odpowiedniej liczby odwiertów horyzontalnych, w których przeprowadzono zabiegi szeczelinowania. To one pokażą prawdziwy potencjał polskich łupków - mówi Grzegorz Pieńkowski. Według niego już w 2014 roku, kiedy PIG ma przedstawić zaktualizowaną wersję swojego raportu na temat zasobów gazu łupkowego, może stanowić istotny krok wprzód w zakresie naszej wiedzy o zasobach shale gas w Polsce. - Nie sądzę jednak by wielkości zasobów, jakie wówczas podamy wykraczały poza przedział podany w marcowym raporcie - dodaje.

Według USGS zasoby wydobywalne, przy obecnym stanie technologicznym mogą wynieść od zera do 116 mld m sześc. w najbardziej optymistycznym scenariuszu. Amerykańscy geolodzy oszacowali także potencjalne zasoby ropy naftowej i gazów płynnych (natural gas liquids) w złożach łupkowych na terenie Polski. Ich zdaniem zasoby ropy łupkowej mogą wynieść od zera do 172 mln baryłek, czyli około 27 mln m sześc. W przypadku gazów płynnych zasoby mogą wynieść do 386 mln baryłek (61 mln m sześc.).

Grzegorz Pieńkowski zwraca także uwagę na czynnik technologiczny. - Polskie łupki różnią się istotnie od występujących w USA, a tym samym i technologia ich szczelinowania musi być inna. Opracowanie metody wydobycia gazu dostosowanej do naszych realiów będzie musiało potrwać - zastrzega.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakłada, że pierwsza kopalnia gazu łupkowego na koncesji Wejherowo ruszy w 2015 roku. Na wydobycie na przemysłową skalę będziemy musieli zapewne zaczekać kilka lat.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP