Szacunkowy koszt gazociągu łączącego Polskę z Litwą - 800-900 mln zł

Szacunkowy koszt gazociągu łączącego Polskę z Litwą - 800-900 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wybudowanie gazociągu łączącego Polskę z Litwą może kosztować ok. 800-900 mln zł - powiedział w środę prezes Gaz-Systemu Jan Chadam. Dodał, że liczy na finansowe wsparcie Komisji Europejskiej przy realizacji tego projektu.

Chadam zaznaczył, że 800-900 mln zł to głównie koszt wybudowania 365 km gazociągu, który połączy centralną Polskę z litewską granicą. "To są oczywiście szacunki, bo nie mamy jeszcze dokładnej analizy finansowej w postaci studium wykonalności" - zaznaczył.

Jak podkreślił, ten gazociąg umożliwiłby połączenie państw bałtyckich z gazową siecią europejską. "Po drugie dałby szanse skorzystania z naszego terminala LNG przez większość ilość krajów właśnie w północno-wschodniej cześć Europy. Mam na myśli tutaj zarówno Litwę, Łotwę, Estonię, ale również Finlandię" - powiedział.

Dodał, że przepustowość połączenia jest planowana na 2,5 - 3 mld metrów sześciennych gazu. "Na to, jaka będzie przepustowość, odpowie dokładnie studium wykonalności. Rynek litewski nie jest taki duży, by można mówić tutaj o wielkich połączeniach. Gdybyśmy jednak popatrzyli na to szerzej, łącznie z rynkiem fińskim, to niewykluczone, że moglibyśmy wybudować nawet nieco większe przejście" - zaznaczył.

Dodał, że ten projekt jest również ważny z polskiej wewnętrznej perspektywy. "Północno-wschodnia część Polski jest pewnego rodzaju czarną plamą na mapie gazowej Polski. Tworzymy więc taki łańcuch wartości, który z perspektywy całościowego rozwoju gazowego jest dla nas bardzo ważny" - ocenił.

Jak wyjaśnił, obecnie Gaz-System jest na etapie przygotowywania studium wykonalności polsko-litewskiego projektu.

"Zostały powołane grupy robocze, zarówno ze strony litewskiej, jak i polskiej. W tej chwili ogłoszony jest przetarg na wybór firmy, która będzie z nami współpracowała w przygotowaniu tego studium. Zakładam, że w połowie roku ten materiał będzie gotowy i będzie on bazą do tego, żeby podjąć bardzo merytoryczną dyskusję zarówno z parterami litewskimi, jak również z Komisją Europejską na temat wsparcia finansowego tego projektu. To wsparcie bardzo przyspieszyłoby podjęcie decyzji inwestycyjnej" - powiedział.

Podkreślił też, że studium wykonalności pozwoli odpowiedzieć na pytanie, w którym punkcie polsko-litewskiej granicy powstanie interkonektor. "Tak, żeby można było wygodnie i najtaniej wpiąć się do systemu litewskiego. Myślimy oczywiście o rozwiązaniu, które umożliwia przesyłanie gazu w jedną i w drugą stronę" - zaznaczył.

Podkreślił, że to połączenie daje duże szanse rozwoju gospodarczego północno-wschodniej Polski. "Dostępność gazu z gazociągu o dużej zdolności przesyłowej daje możliwości rozbudowy sieci dystrybucyjnej, czy też dobudowania pewnego odcinka gazociągu bezpośrednio do elektrowni. To stwarza zupełnie nowe perspektywy rozwoju tego regionu Polski" - podkreślił.

W lipcu 2010 r. Gaz-System i AB-Lietuvos Dujos podpisały umowę o współpracy przy budowie projektu połączenia gazowego Polski i Litwy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!