XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szczelinowanie nie takie straszne

Szczelinowanie nie takie straszne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Płyn używany standardowo do szczelinowania skał przy wydobyciu gazu z łupków oprócz wody i piasku zawiera trzy składniki, wszystkie powszechnie używane - powiedział PAP dr Piotr Kasza z Instytutu Nafty i Gazu. Są to: guma guar, alkohole i detergenty.

Szczelinowanie, czyli kruszenie skał przez płyn pod wysokim ciśnieniem, stosuje się przy wydobyciu węglowodorów, zwłaszcza gazu, zarówno w złożach konwencjonalnych jak i niekonwencjonalnych. Przeciwnicy wydobycia gazu łupkowego podnoszą m.in. że substancje zawarte w płynie do szczelinowania są szkodliwe, mogą wydostać się z odwiertu i np. skazić wody gruntowe.

Kasza podkreślił, że zabiegi szczelinowania w złożach konwencjonalnych są przeprowadzane w Polsce od 50 lat, a przy eksploatacji gazu łupkowego stosuje się płyn, zawierający znacznie mniej "chemii" niż w złożach konwencjonalnych.

Jak powiedział, w 99 proc. zabiegów do wody dodaje się gumy guar (powszechnie stosowanej m.in. jako dodatek do żywności), ewentualnie - dla utrzymania większej czystości płynu - określonych pochodnych guaru. Pozostałe standardowe dodatki - aby utrzymać odpowiednią wilgoć w złożu i poprawić powrót płynu na powierzchnię - to alkohole i środki powierzchniowo czynne, czyli detergenty, powszechnie używane np. jako środki czystości.

Piotr Kasza zauważył, że dotychczas kolejnym standardowym składnikiem były środki bakteriobójcze, stosowane w takich dawkach, jak np. w basenach kąpielowych. "Dużo firm stosuje już jednak bardziej zielone technologie i pozbywa się bakterii ozonując wodę w przenośnej stacji przed podaniem jej do szczelinowania" - zaznaczył Kasza.

"Czasami stosuje się dodatki polimerów syntetycznych, by rozwiązać problem pęcznienia różnych materiałów, np. ilastych, które są wrażliwe na wodę i wymagają zabezpieczenia przed kontaktem z nią" - dodał.

Według niego, w znaczącej większości przypadków tyle dodatków wystarcza, jednak przy niektórych złożach potrzebna jest jeszcze inna substancja, charakterystyczna dla warunków złoża i odwiertu. Wśród tych dodatków wymienia się amid kwasu mrówkowego, sole boranowe, glikol etylenowy, kwas cytrynowy, chlorek i węglan potasu.

Dr Kasza zaznaczył, że o ile w przeszłości firmy mogły próbować zatajać dodatki przed konkurencją, to teraz firmy serwisowe, które zajmują się zabiegami szczelinowania, muszą udostępniać pełną informację o stosowanych środkach.

Firmy wydobywcze widzą potencjalnie największe niebezpieczeństwo w nieszczelności otworu, spowodowaną wadliwym zacementowaniem rur w skale, co z kolei może spowodować np. "ucieczkę" gazu, nawet na powierzchnię.

Jak podkreślił Kasza, pomiędzy cementowaniem a wtłoczeniem pod ciśnieniem płynu szczelinującego jakość cementowania i szczelność otworu można zbadać.

"W tej chwili są już jednak takie narzędzia diagnostyczne, jak ultrasonografy i inżynierowie podejmują decyzję, jak postępować dalej. Jesteśmy w stanie powiedzieć, czy otwór jest dobrze zacementowany, czy nie, jakie jest ryzyko wykonania zabiegu szczelinowania" - powiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczelinowanie nie takie straszne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!