XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szpieg w radzie Gazpromu?

Szpieg w radzie Gazpromu?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Matthias Warnig, major Stasi i szpieg, potem bankier, dyrektor Nord Streamu i dobry znajomy Władimira Putina celuje w fotel członka rady Gazpromu

Miejsce w 11-osobowej radzie dyrektorów (odpowiednik rady nadzorczej) Gazpromu gwarantuje w Rosji władzę i potężne wpływy tym, którzy nie okażą się za bardzo niezależni. Do ostatnich wyborów prezydenckich szefem rady był obecny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Teraz kieruje nią pierwszy wicepremier Wiktor Zubkow - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Lista kandydatów na członków nowej rady będzie ogłoszona w piątek. Według dziennika „Wiedomosti” kandydaturę Matthiasa Warniga zgłosił sam Gazprom. Niemiec miałby zastąpić Borysa Fiedorowa (zrezygnował w listopadzie). Ten były minister finansów Rosji uważany był przez media za jedynego prawdziwie niezależnego członka rady zdominowanej przez wysokich rangą urzędników państwowych i menedżerów Gazpromu.

Urodzony 54 lata temu Warnig od lat 70. do 1989 r. pracował w organach niemieckiej tajnej policji Stasi. „The Wall Street Journal” dotarł do dokumentów, z których wynika, że w latach 80. pomagał służącemu wtedy w RFN agentowi KGB Władimirowi Putinowi werbować szpiegów.

Obaj temu zaprzeczają, a Niemiec twierdzi, że Putina poznał po 1991 r., kiedy przyjechał do Rosji jako bankier. Były major świetnie się odnalazł w kapitalistycznych Niemczech. Skończył kurs zarządzania i bankowości przy Dresdner Banku i został skierowany do Sankt Petersburga, gdzie miał zorganizować jego oddział.

Konsekwentnie przez całe lata 90. rosyjski oddział Dresdner Banku coraz silniej współpracował z Gazpromem. Był m.in. doradcą niemieckiego koncernu Ruhrgas AG przy zakupie 2,5 proc. akcji kompanii od rosyjskiego rządu - przypomina "Rz".

Po dziesięciu latach w Rosji Matthias Warnig mówił już płynnie po rosyjsku i miał okazały dom w Łodziejnym Polu pod Sankt Petersburgiem, gdzie często gościł rodzinę Putinów. W 2002 r. przeprowadził się do Moskwy, by pokierować tamtejszym oddziałem Dresdner Banku. Rok wcześniej szefem Gazpromu został Aleksiej Miller, były zastępca Putina w petersburskim merostwie, znajomy Warniga.

W 2006 r. Warnig został dyrektorem wykonawczym budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream, oczka w głowie putinowskiej administracji. 51 proc. spółki Nord Stream należy do Gazpromu. Koncern już dwa razy próbował wprowadzić byłego Waringa do swojej rady nadzorczej, ale akcjonariusze go odrzucali.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szpieg w radzie Gazpromu?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!