Szubski: elektroenergetyka i gaz to dobre połączenie

Szubski: elektroenergetyka i gaz to dobre połączenie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poszukiwania i wydobycie gazu oraz elektroenergetyka to dwa obszary, które dobrze łączą się ze sobą. Najlepszym sposobem zaopatrywania źródeł produkcji energii jest gaz z polskich złóż - powiedział w czwartek na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezes PGNiG Michał Szubski.

Szubski nawiązał do zaktualizowanej kilka miesięcy temu strategii PGNiG, zgodnie z którą spółka zmierza intensyfikować poszukiwania surowca, zwiększać wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych - w tym gazu z łupków - oraz budować segment elektroenergetyczny. "Przed nami wielkie szanse i wielkie wyzwania. Myślę, że jesteśmy w stanie im podołać. Gaz łupkowy to szansa nie tylko dla PGNiG, ale i dla kraju" - zapewnił.

Obecny na panelu b. wicepremier Janusz Steinhoff zwrócił uwagę na rolę, jaką branża gazowa może odegrać w polskiej gospodarce. Wskazał na pakiet klimatyczny i w tym kontekście na możliwość wykorzystania gazu w elektroenergetyce, podkreślając, że zarówno w polskiej jak i unijnej elektroenergetyce będzie miało ogromne znaczenie tempo wdrażania pakietu klimatycznego.

"Nie przemawiają do mnie argumenty przeciwników gazu łupkowego. Dyskusja na temat jego wydobycia pozbawiona jest elementów merytorycznych. Gaz łupkowy jest naszą szansą. Te działania dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski, które podjęto w ostatnich latach są racjonalne. To nie tylko kwestia ciągłości dostaw. To również sprawa pozycji negocjacyjnej Polski w rozmowach o cenie surowca z jednym z głównych dostawców" - zaznaczył.

Dodał, że wierzy, iż Polska będzie budować elektrownie gazowe. "Takie projekty już się rozpoczęły, przykładem Stalowa Wola. Gaz łupkowy jest nie tylko szansą dla Polski. Myślę, że zmieni całą Europę, tak jak to miało miejsce w USA, gdzie sukces gazu łupkowego zmniejszył ceny nie tylko w tym kraju, ale i na świecie gdyż umożliwił znaczący spadek cen gazu skroplonego" - podkreślił Steinhoff.

Wiceprezes amerykańskiej firmy Encana International James Walcutt zwrócił uwagę na znaczenie jakości regulacji, dostępności usług serwisowych oraz infrastruktury transportowej, jako elementów, które mają wpływ na tempo rozpoczęcia wydobycia gazu niekonwencjonalnego od momentu jego znalezienia. Czytaj także: Kolejni gracze zainteresowani polskimi łupkami

Wiceprezes PGNiG Marek Karabuła zapewnił, że PGNiG jest w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom, jakie stoją przed poszukującymi gazu z łupków. Dotyczy to zarówno konieczności przeprowadzenia setek odwiertów jak i możliwości finansowych. Przypomniał, że do 2015 roku PGNiG zamierza wydać ok. 14,7 mld zł na poszukiwania i wydobycie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!