XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szwecja nie życzy sobie nacisków ws. Gazociągu Północnego

Szwecja nie życzy sobie nacisków ws. Gazociągu Północnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szwecja nie życzy sobie wywierania na nią presji, by wydała zgodę na budowę Gazociągu Północnego pod Bałtykiem - zapowiedział w piątek w Brukseli minister środowiska tego kraju Andreas Carlgren.

"Mam świadomość, że Niemcy potrzebują tego gazu i Europa chce znaleźć inne drogi dla rosyjskiego gazu, lecz w żaden sposób nie możemy zaakceptować tego, aby były naciski na nasz proces decyzyjny" - oświadczył.

"Firmy takie jak Nord Stream mają prawo budować gazociąg w morzu, lecz państwa nadmorskie muszą mieć gwarancje, że budowa ta nie będzie miała szkodliwych skutków dla środowiska. Tu chodzi o prawo międzynarodowe" - wyjaśnił minister.

Przypomniał, że Szwecja czeka na pełną dokumentację budowy, której część przebiega przez jej morską strefę ekonomiczną. Według zainteresowanych krajów nadbałtyckich dokumenty, dostarczone w grudniu ubiegłego roku przez konsorcjum Nord Stream, które realizuje inwestycję, były niewystarczające.

"Gdy dostaniemy całą dokumentację, przeprowadzimy audyt, który może trwać trzy miesiące, i potem nasz rząd podejmie stosowną decyzję. Jednak wszystko zależy od jakości dokumentów dostarczonych przez Nord Stream" - podkreślił.

Według obecnych planów przesył rosyjskiego gazu rurociągiem, który połączyć ma Rosję z Niemcami po dnie Bałtyku, rozpocznie się w 2011 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 7,4 miliarda euro.

W czwartek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland" ujawnił, że kanclerz Niemiec Angela Merkel zażądała poparcia UE dla projektu Gazociągu Północnego.

Wystosowała ona pismo do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i premiera Czech Mirka Topolanka, w którym argumentuje, że niedawny konflikt gazowy między Rosją a Ukrainą pokazał, iż "w dziedzinie zaopatrzenia w energię Unia Europejska musi stać się bardziej niezależna i odporna na kryzysy".

Merkel wskazała na potrzebę "silnej dywersyfikacji państw- dostawców i szlaków transportowych". Dlatego też - jej zdaniem - decydujące znaczenie mają projekty gazociągów Nabucco, Nord Stream i South Stream.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szwecja nie życzy sobie nacisków ws. Gazociągu Północnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!