PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Technologie dla gazu łupkowego dofinansowane z NCBiR

Autor: wnp.pl (DM)
24-04-2013 14:28

Konsorcjum, którego liderem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, firmy z branży paliwowej, oraz instytutów naukowych odniosło sukces w pozyskaniu finansowania projektów w ramach pierwszego konkursu programu Blue Gas. Całkowity budżet tych projektów wynosi 180 mln przy zakładanej kwocie dofinansowania z NCBiR wynoszącej 90 mln zł.

Konsorcjum "Polskie technologie dla gazu łupkowego", w skład którego wchodzą również Lotos Petrobaltic, Orlen Upstream., Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Nafty i Gazu, Politechnika Gdańska oraz Politechnika Warszawska, złożyło wnioski we wszystkich 12 obszarach projektowych obejmujących następujące grupy zagadnień: poszukiwania i rozpoznanie zasobów, zagospodarowanie i technologia oraz ochrona środowiska.
Ogólna kwota budżetu dla wszystkich 12 projektów wynosi ok. 220 mln zł. Wkład PGNiG w realizację projektów to w przeważającej części wkład niepieniężny w postaci aportu rzeczowego między innymi: know-how, dane z zakresu sejsmiki 2D i 3D, rdzeni wiertniczych i materiałów złożowych oraz wyniki analizy danych wiertniczych, geofizycznych i sejsmicznych z koncesji PGNiG

Zgodnie z regulaminem programu, konsorcjum ma 3 miesiące na podpisanie z NCBiR umowy o wykonanie i finansowanie projektów.

W 2012 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Agencja Rozwoju Przemysłu ogłosiły program wsparcia rozwoju innowacyjnych technologii związanych z wydobyciem gazu z łupków (shale) pod nazwą ”Blue Gas - Polski Gaz Łupkowy”. Ideą programu jest wykorzystanie potencjału badawczego polskich uczelni i instytutów w zakresie opracowywania bądź dostosowania technologii oraz metodyki poszukiwań i eksploatacji gazu ziemnego występującego w złożach niekonwencjonalnych.

W kwietniu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zakończyło ocenę merytoryczną wniosków o dofinansowanie w ramach pierwszego konkursu Programu „Blue Gas – Polski Gaz Łupkowy”. Kwalifikację uzyskało 13 projektów, w tym 10 projektów Konsorcjum „Polskie Technologie dla Gazu Łupkowego”.

Przewidywany budżet całego programu Blue Gas to ok. 1 mld zł, z czego po 250 mln zł wniosą NCBiR oraz ARP, a pozostałe 500 mln zł to wkład firm biorących udział w programie (finansowy i rzeczowy). PGNiG zamierza również złożyć aplikacje w drugiej edycji programu, którą NCBiR planuje ogłosić w II półroczu 2013 r.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP