PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Terminal LNG w Świnoujściu gotowy w tym, czy dopiero w przyszłym roku?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
10-09-2015 11:24
Terminal LNG w Świnoujściu gotowy w tym, czy dopiero w przyszłym roku?

Wszystko wskazuje na to, że fizycznie gazoport będzie zdolny do odbioru gazu z pierwszego metanowca jeszcze w tym roku, ale koniec budowy - po wszystkich odbiorach i próbach - nastąpi w maju przyszłego roku

Fot. (mat. pras. Polskie LNG)

W środę spółka Polskie LNG poinformowała, że podpisała porozumienie z wykonawcą terminala LNG w Świnoujściu. Budowa ma się zakończyć w tym roku. Jednak w nocy polski uczestnik konsorcjum budującego obiekt, spółka PBG zakomunikowała, że "ostateczny termin realizacji inwestycji to 31 maja 2016 roku". Kiedy w końcu inwestycja będzie ukończona?

O wyjaśnienie nieścisłości poprosiliśmy Polskie LNG. - Spółka Polskie LNG potwierdza, że w tym roku budowa zostanie fizycznie zakończona i nastąpi odbiór pierwszej dostawy LNG. Gaz w ramach tej dostawy posłuży do schłodzenia instalacji, jej rozruchu i przeprowadzenia szeregu prób, a następnie zostanie wtłoczony do sieci przesyłowej i trafi do polskich domów. Oznacza to, że instalacja zostanie praktycznie uruchomiona. Odbiór drugiej dostawy LNG odbędzie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Surowiec zostanie przeznaczony na testy eksploatacyjne. Komercyjna eksploatacja terminalu LNG będzie możliwa od drugiego kwartału przyszłego roku, po podpisaniu protokołu odbioru do użytkowania. Data ta jest więc zbieżna z informacją PBG zawartą w ostatnim raporcie giełdowym spółki – czytamy w oświadczeniu spółki.
Jak należy więc rozumieć komunikaty spółki i Polskiego LNG?

Wszystko wskazuje na to, że fizycznie gazoport będzie zdolny do odbioru gazu z pierwszego metanowca jeszcze w tym roku. Jednak nie oznacza to zakończenia budowy w rozumieniu prawa budowlanego. Koniec budowy nastąpi bowiem dopiero wtedy, gdy po wszystkich odbiorach i próbach będzie podpisany protokół odbiorczy do użytkowania gazoportu. A to według komunikatu nastąpi dopiero w maju przyszłego roku.

Wydaje się, że kluczowym elementem mającym zmobilizować wykonawcę jest zwiększenie łącznej wartości kar umownych, które może ponieść konsorcjum z tytułu niedotrzymania warunków koniecznych do podpisania protokołu odbioru do użytkowania oraz kamieni milowych do wysokości 12,5 proc. wynagrodzenia umownego, oraz zwiększenie łącznej wysokości wszystkich Kar Umownych, do których naliczenia będzie uprawniony zamawiający na podstawie umowy do wysokości 22,5 proc. wynagrodzenia umownego.

W skład konsorcjum wchodzą: lider konsorcjum Saipem S.p.A. oraz partnerzy: Saipem S.A., Saipem Canada Inc. (dawniej Snamprogetti Canada Inc.), Techint Compagnia Tecnica Internazionale S.p.A., PBG S.A. w upadłości układowej oraz EGBP Sp. z o.o. w upadłości układowej (dawniej PBG Export Sp. z o.o.).

Wartość inwestycji to około2,4 mld złotych netto. Pierwotnie pierwszy statek z gazem do gazoportu miał zawinąć już ponad rok temu.

Terminal LNG to istotny elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym i fizycznym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem, wzmocni fundament naszej niezależności gazowej. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 rocznie i odpowiadać będzie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Trwa opracowanie studium wykonalności dla rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP