XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Terminal LNG wśród priorytetowych inwestycji krajów bałtyckich

Terminal LNG wśród priorytetowych inwestycji krajów bałtyckich
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu oraz połączeń z Polski z systemem przesyłu gazu na Litwie, Słowacji i w Czech to strategiczne projekty wymienione w drugiej edycji Regionalnego Planu Inwestycyjnego na lata 2014-23 dla krajów regionu Morza Bałtyckiego

O przygotowanym wspólnie z krajowymi operatorami systemów przesyłowych w regionie dokumencie - Raport The second Gas Regional Investment Plan of the Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP GRIP) - poinformował w środę Gaz-System.

Opracowanie zawiera informacje na temat rozwoju rynku i infrastruktury gazu ziemnego w regionie krajów bałtyckich, w tym o realizowanych już oraz planowanych inwestycjach w Polsce, Danii, Szwecji, Estonii, na Litwie, Łotwie i w Finlandii. Pierwsza edycja BEMIP GRIP została opublikowana w marcu 2012 r.

Według Rafała Wittmanna, dyrektora pionu rozwoju Gaz-System, region Morza Bałtyckiego potrzebuje inwestycji, które będą łączyć systemy gazowe, zwiększą bezpieczeństwo dostaw oraz przyspieszą budowę konkurencyjnego rynku energii.

Przy opracowaniu BEMIP GRIP uczestniczyli operatorzy systemów przesyłowych: AS EG Vorguteenus (Estonia), Energinet.dk (Dania), Gasum Oy (Finlandia), AS Latvijas Gaze (Łotwa), Gaz-System (Polska), Swedegas AB (Szwecja) oraz AB Amber Grid (Litwa) - spółka, która była koordynatorem projektu drugiej edycji raportu.

Gaz-System zwrócił uwagę, że "rynki gazu ziemnego w regionie Morza Bałtyckiego cechują się wysokim uzależnieniem od dostaw z jednego źródła oraz stosunkowo niskim rozwojem wzajemnych połączeń międzysystemowych".

Operatorzy systemów przesyłowych w regionie Morza Bałtyckiego podkreślają, iż potrzebna jest realizacja projektów dotyczących przesyłu gazu, terminali LNG oraz podziemnych magazynów gazu. Ich efektem byłaby - jak wskazują - m.in. dalsza integracja rynków, dywersyfikacja źródeł i dróg dostaw oraz podniesienie poziomu ich bezpieczeństwa.

W Regionalnym Planie Inwestycyjnym na lata 2014-23 dla krajów regionu Morza Bałtyckiego poinformowano, że Gaz-System w 2014 r. zakończy budowę terminalu LNG w Świnoujściu oraz budowę ponad 1000 km nowych gazociągów głównie w północno-zachodniej i centralnej części kraju. W kolejnych latach planowana jest rozbudowa systemu. Podkreślono, że inwestycje te wzmocnią system bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Według raportu, w terminie średniookresowym do 2018 r., z perspektywą do 2023 r., Gaz-System planuje wzmocnienie sytemu przesyłowego gazu i budowę nowych transgranicznych połączeń z systemami na Litwie, Słowacji i w Czechach. Dodatkowo - jak podano - spółka planuje w tym czasie rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu oraz realizację projektu gazociągu Baltic Pipe, czyli budowy podmorskiej magistrali, która łączyłaby krajowy system przesyłowy z Danią.

W październiku 2013 r. Komisja Europejska opublikowała listę tzw. projektów wspólnego zainteresowania, na której znalazły się przedsięwzięcia związane z rozbudową infrastruktury przesyłowej Gaz-Systemu, w tym m.in. w ramach gazowego połączenia Północ - Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej, połączenia międzysystemowe Polska - Czechy oraz Polska - Słowacja, a także połączenie międzysystemowe Polska - Litwa i gazociąg Baltic Pipe. Inwestycje te uznano za projekty o znaczeniu wspólnotowym wśród 15 projektów w regionie Morza Bałtyckiego.

Połączenie Północ - Południe to projekt wspierany przez UE, zakładający połączenie Baltic Pipe i terminalu LNG w Świnoujściu poprzez południową Polskę, Czechy, Słowację i Węgry z planowanym terminalem w Chorwacji na wyspie Krka. Budowa korytarza planowana jest w perspektywie do 2017 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Terminal LNG wśród priorytetowych inwestycji krajów bałtyckich

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!