XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Terminal morski Orlen Gaz przyjął już 50 statków z gazem

Terminal morski Orlen Gaz przyjął już 50 statków z gazem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Auteuil to 50. statek, który przycumował do nabrzeża terminalu morskiego LPG w Szczecinie, należącego spółki Orlen Gaz. Statek, który przypłynął ze Szwecji, dostarczył ponad 1600 ton propanu. Rozładunek tankowca trwał 15 godzin.

Jak poinformował w piątkowym komunikacie Orlen Gaz, dotychczas w szczecińskim terminalu przeładowano 70 tys. ton gazu dostarczonego drogą morską, a 2011 r. jest tam "najbardziej pracowitym okresem" od czasu powstania obiektu w 2009 r.

Według Orlen Gaz, tylko od stycznia do końca października 2011 r. w szczecińskim terminalu rozładowano 26 statków z gazem - było to blisko 150 proc. więcej niż w 2010 r., gdy sprowadzono 11 gazowców. Planowane są kolejne dostawy.

"Zwiększenie ilości dostaw jest konsekwencją realizacji strategii funkcjonowania terminalu opartej o kontrakty z największymi dostawcami gazu" - powiedział, cytowany w komunikacie Orlen Gaz, prezes spółki Marek Balawejder.

Należący do Orlen Gaz terminal morski w Szczecinie o powierzchni 5 ha to trzeci tego typu obiekt w Polsce, drugi pod względem wielkości magazynowych i najnowocześniejszy pod względem możliwości przeładunkowych.

Terminal powstał w 2009 r. portowo-przemysłowej części Szczecina, na terenie byłej bazy magazynowej PKN Orlen. Obiekt posiada m.in. 3 stanowiska przeładunku autocystern i 10 miejsc postojowych oraz 2 stanowiska przeładunku cystern kolejowych i tory odstawcze dla 30 cystern.

Główną działalnością terminalu jest przyjmowanie, magazynowanie i ekspedycja gazu płynnego. Urządzenia techniczne obiektu umożliwiają też procesy odwrotne: rozładunek autocystern i cystern kolejowych za pomocą sprężarek do zbiorników i załadunek gazowca ze zbiorników. Dzięki temu w okresach niesprzyjających dostawom morskim, Orlen Gaz wykorzystuje terminal do prowadzenia działalności operacyjnej, zwiększając sprzedaż LPG.

Pierwszą jednostką, która przypłynęła z ładunkiem do szczecińskiego terminalu Orlen Gaz był statek Lady Martine, który w lipcu 2009 r. dotarł z angielskiego portu Stanlow. Kolejne gazowce, które dostarczały ładunek pochodziły m.in. ze Szwecji, Danii i Łotwy, a także z Wlk. Brytanii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Terminal morski Orlen Gaz przyjął już 50 statków z gazem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!