XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Terminaln LNG - rewolucja w gazie

Terminaln LNG - rewolucja w gazie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Terminal LNG w Świnoujściu będzie rewolucją na rynku gazu, ale nie zapewni pełnej integracji z rynkami europejskimi - uważa Jacek Ciborski, wicedyrektor PwC Polska.

Uruchomienie terminalu regazyfikacyjnego LNG w Świnoujściu będzie bez wątpienia rewolucyjną zmianą na polskim rynku gazu ziemnego. Zdolności regazyfikacyjne terminalu na poziomie 5 mld m3 odpowiadają połowie obecnych potrzeb importowych naszego kraju, dzięki czemu jego uruchomienie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa dostaw tego paliwa. Wzmocni też pozycję negocjacyjną Polski w stosunku do głównego dostawcy surowca. Dodatkowo gazoport umożliwi spółkom obrotu dostęp do globalnego rynku gazu ziemnego, dając realną możliwość dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia i dostawców, jak również długości kontraktów oraz formuł cenowych. Ponadto terminal zapewni możliwość wykorzystania pojawiających się na rynku okazji cenowych i zakupu gazu skroplonego na rynku spotowym, dzięki czemu aktywni gracze rynkowi będą mieli szansę na obniżenie kosztów zakupu.

Poza oczywistymi korzyściami wynikającymi z budowy gazoportu, należy zwrócić uwagę na jego ograniczony wpływ na integrację rynku krajowego z europejskimi. Dążeniem Unii Europejskiej jest budowa jednolitego, zrównoważonego i bezpiecznego rynku gazu ziemnego. Warunkiem koniecznym dla jego powstania jest rozbudowana infrastruktura przesyłowa, gwarantująca niezawodny i swobodny przepływ gazu ziemnego pomiędzy rynkami. Rozwinięta sieć przesyłowa pełni również rolę katalizatora procesów integracyjnych i jest podstawą rozwoju współpracy handlowej pomiędzy państwami członkowskimi. Ponadto, poprzez ożywienie konkurencji i zwiększenie płynności rynku, a w konsekwencji zainicjowanie mechanizmów rynkowego kształtowania cen surowca, otwarcie infrastruktury sprzyja realnej liberalizacji.

Z punktu widzenia rynku, budowa terminalu LNG bez rozbudowy transgranicznych połączeń gazociągowych na zachodzie i południu Polski, oznaczać będzie, że nasz kraj w dalszym ciągu pozostanie odizolowaną wyspą na gazowej mapie Europy. Terminal otworzy co prawda dostęp do globalnego rynku gazu skroplonego jednak brak połączeń międzysystemowych nie zapewni realnej możliwości współpracy z innymi krajami europejskimi, co ograniczać będzie liberalizację i rozwój konkurencji. Polska zyska dzięki gazoportowi realną możliwość częściowej dywersyfikacji dostaw, jednak ze względu na czasochłonny proces zawierania kontraktów i realizacji dostaw LNG, nie będzie miała możliwości sprawnego i szybkiego reagowania w sytuacjach nieoczekiwanego ograniczenia dostaw paliwa z kierunku wschodniego. Z tego powodu istotne jest, aby równolegle z budową instalacji regazyfikacyjnej realizowane były projekty nakierowane na budowę połączeń międzysystemowych, które zintegrują rynek krajowy z europejskim. Dopiero powiązanie korzyści płynących z otwarcia na rynek globalny, przy zabezpieczeniu swobodnego przepływu gazu pomiędzy Polską, a krajami sąsiedzkimi na południu i zachodzie, zapewni Polsce pełne bezpieczeństwo energetyczne w obszarze gazu ziemnego oraz umocni pozycję negocjacyjną Polski w stosunku do dostawców. Doświadczenia innych krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym stosunkowo nieodległy przykład rynku czeskiego pokazuje, że otwarcie infrastruktury gazowej jest skuteczną metodą liberalizacji sektora gazowego.

Jacek Ciborski
Wicedyrektor, Doradztwo Biznesowe
PwC Polska Sp. z o.o.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Terminaln LNG - rewolucja w gazie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!