Trasa gazociągu znad Morza Kaspijskiego dzieli kraje UE

Trasa gazociągu znad Morza Kaspijskiego dzieli kraje UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekty dwóch gazociągów - unijnego Nabucco i rosyjskiego South Stream - zdominowały obrady II Forum Energetycznego w Budapeszcie poświęconego bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowej.

To inwestycje niezwykle istotne ze względu na bezpieczeństwo zaopatrzenia Europy w gaz. To, który z nich powstanie pierwszy, przesądzi na lata o tym, kto będzie kontrolował transport tego surowca z centralnej Azji na Stary Kontynent - podaje "Rzeczpospolita".

Starcie amerykańskich i rosyjskich ekspertów w tej sprawie podczas forum można było przewidzieć, bo ich opinie znane są od dawna. Ale nikt z organizatorów zapewne się nie spodziewał, że właśnie te inwestycje okażą się wiodącym tematem konferencji i będą kojarzone z konfliktem zbrojnym.

Gdy Amerykanie mówili, że South Stream to „efekt strategii Kremla” i dążenia do kontroli nad kaspijskim gazem, Rosjanie odpowiadali, iż to „czarno-białe i wojenne myślenie”. Wszystko dlatego, że projekty obu rurociągów pokazały, iż wśród krajów unijnych nie ma jedności, jeśli chodzi o politykę zaopatrzenia w gaz. Rosyjski projekt South Stream, który pojawił się później niż Nabucco, poparli najpierw Włosi, a potem Węgrzy, Austriacy, Rumuni i Bułgarzy, choć wszyscy wiedzieli, iż jest konkurencyjny wobec unijnego.

Dyrektor Zeyno Baran z Centrum Polityki Euroazjatyckiej Hudson Institute przekonywała, iż UE musi zrozumieć, iż plan rosyjskiego rurociągu służy zwiększeniu wpływów Moskwy w rejonie Morza Kaspijskiego i jej interesom. – To nie jest typowa inwestycja i projekt biznesowy jak każdy inny – mówiła. – Z założenia jest konkurencyjny do Nabucco. Jej zdaniem gaz z Nabucco może być znacząco tańszy niż z South Stream.

Aleksiej Khaitun uznał, że wystąpienie Amerykanki jest jak „z czasów zimnej wojny”. – Gazprom to jeszcze nie całe państwo – przekonywał. – I na dodatek ma problemy, przez ostatnie lata koncern nie inwestował w swoje złoża i nie wybudował praktycznie żadnego znaczącego rurociągu.

Natomiast Igor Krugowicz z Rosyjskiego Stowarzyszenia Gazowego nazwał prymitywnym myślenie, że jeśli ktoś jest za South Stream, to jest przeciwny Nabucco, a gdy popiera Nabucco, jest przeciwko Rosji. – A co będzie, jeśli Rosja przystąpi do Nabucco? – pytał.

Pomysł udziału Gazpromu w Nabucco pojawił się w ubiegłym roku. Gdyby się urzeczywistnił, cały plan uniezależnienia eksportu gazu kaspijskiego od Rosjan ległby w gruzach. Koncepcja wejścia rosyjskiego koncernu do konsorcjum unijnego ma jednak wielu zwolenników.

W kuluarach forum można było usłyszeć, że dyskusja o rurociągach wynika z faktu, iż na samych Węgrzech temat ten jest wyjątkowo kontrowersyjny. A fakt, że Węgry jako kraj członkowski UE wkrótce po ogłoszeniu przez Rosjan planu budowy South Stream poparły go, koncern MOL chce zaś w nim wziąć udział, wywołał zaniepokojenie w Brukseli. Tym bardziej że ten sam MOL kilka lat temu włączył się do konsorcjum chcącego wybudować Nabucco - czytamy w "Rzeczpospolitej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!