Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trudna droga do polskich niekonwencjonalnych źródeł gazu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
02-08-2016 13:20
Trudna droga do polskich niekonwencjonalnych źródeł gazu
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z innymi resortami przygotowało projekt „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Wśród propozycji znalazły się niekonwencjonalne źródła gazu - pozyskiwanie gazu z łupków oraz z pokładów węgla (metan). Już teraz wiadomo, że to bardzo ambitny plan.

Gaz łupkowy miał spowodować, że Polska otrzyma poważny impuls rozwojowy. Według Amerykanów zasoby "błękitnego paliwa" w tzw. niekonwencjonalnych złożach miały wynosić kilka bilionów metrów sześciennych.
Szacunki były oparte na doświadczeniach z USA i innych krajów, o podobnej budowie geologicznej jak Polska. Nie można więc powiedzieć, że były oparte na nikłych przesłankach.

Pomimo tego, ponad stu koncesji wydanych na poszukiwanie złóż gazu łupkowego, sukcesu nie odnieśliśmy. Polska nie stała się drugim Katarem, a mrzonki o gazowych miliardach dolarów trzeba było odłożyć na półkę.

Czy więc obecnie powrót do gazu łupkowego ma sens?

Najpierw trzeba wyjaśnić dlaczego się nie powiodło? Przyczyny można podzielić na zależne i niezależne od Polski.

Do tych pierwszych z pewnością należy przewlekłe postępowanie administracyjne. Dłużące się procedury, brak ułatwień, brak wreszcie odpowiedniego prawa, spowodowały, że przespaliśmy najlepszy moment. Niestety osiem lat rządów PO i PSL nie może się pochwalić w kwestii gazu łupkowego zbyt wieloma sukcesami.

Jednak warto podkreślić, że nawet powolna działająca administracja nie odegrała głównej roli w fiasku gazu łupkowego w Polsce.

Co takiego się wiec stało? Po pierwsze geologia. Owszem okazało się, że budowa gazonośnych obszarów w Polsce i USA jest podobna, tyle że nasze znajdują się kilkukrotnie głębiej. Zamiast 800 m nawet 3-4 kilometry pod powierzchnią. To zaś spowodowało, że technologia, która sprawdza się w Ohio, Pennsylwanii, czy Illinois zawodzi w naszym kraju. Być może nie stanowiłoby to przeszkody, gdyby nie trzeci problem.

Tym okazały się finanse, a dokładnie zyskowność interesu. Ceny gazu zależą od ropy naftowej. A ta w ostatnich dwóch latach znacznie potaniała. Z ponad stu dolarów za baryłkę (159 litrów), do mniej niż 30. To spowodowało, ze wiele biznesów związanych z gazem okazało się być nierentownych. W znacznej części dotyczyło to także gazu łupkowego. Można rzec, że był to przysłowiowy gwóźdź do trumny gazu łupkowego.

Co więc może obecnie rząd? Wydaje się, że w przyszłości temat gazu łupkowego może okazać się jeszcze bardzo interesujący. Jednak chyba raczej nie teraz. Państwo może jednak się na te lepsze czasy przygotować. Aby to zrobić potrzebne jest bardzo dobre prawo i przepisy wykonawcze. To z pewnością jest osiągalne.

Na koniec sprawa metanu. Nie jest ona nowa. Postęp w technologii powoduje, że w sprawie zagospodarowania złóż tego gazu zachodzą zmiany. To, że rząd je dostrzega jest godne podkreślenia. Inną sprawą jest możliwość zagospodarowania złóż, zwłaszcza w obecnej sytuacji cenowej na rynku węglowodorów.
Podobał się artykuł? Podziel się!



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


42 828 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP