Trudna droga do rynku gazu w Polsce

Trudna droga do rynku gazu w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Powstanie nawet bardzo zliberalizowanego rynku gazu nie spowoduje spadku cen tego paliwa dla odbiorców końcowych, a tempo budowy rynku będzie zależało od bardzo wielu różnorakich uwarunkowań – zgodzili się uczestniczy panelu „Rynek gazu” podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Budowa rynku gazu to obecnie jedno z najistotniejszych wyzwań realizowany przez branżę gazowniczą. Na razie idzie to z różnych względów dość opieszale. Trudno jednak winić za to kogoś, skoro brak potrzebnego doświadczenia, a dodatkowo rozbudowa gazowej infrastruktury na szeroką skalę to stosunkowo nowa historia.

Zanim nastąpi liberalizacja rynku trzeba stworzyć ku temu warunki - zgodzili się prelegenci. Sławomir Śliwiński, członek zarządu ds. inwestycji Gaz–Systemu podkreślał wagę inwestycji przesyłowych w budowę zliberalizowanego rynku gazu. - Konieczne jest stworzenie możliwości bezpiecznych dostaw gazu do kraju. Co prawda inwestycje z ostatnich pięciu lat wzmocniły naszą pozycję. Przykładem jednej z nich jest polepszający bezpieczeństwo węzeł w Malnow. Teoretycznie można tędy pobrać około 5 mld m3 gazu. Do tego dochodzi rozbudowa interkonektora gazowego w Lasowie, czy połączenia gazowego z Czechami w pobliżu Cieszyna – wyliczył Śliwiński.

Jak podkreślał prezes Towarowej Giełdy Energii Ireneusz Łazor: bezpieczeństwo energetyczne ma wymiar polityczny i rynkowy. - Międzynarodowa Agencja Energetyki definiuje to bezpieczeństwo jako dostarczanie paliw po akceptowalnej i przystępnej cenie. Wskazał na sytuację na Ukrainie, która - jego zdaniem - skłania UE do coraz poważniejszej debaty nad dywersyfikacją dostaw energii. A to przekładałoby się także na liberalizację rynku.

Sporą część dyskusji zajęła kwestia udziału w liberalizacji rynku regulatora i sprawa obliga gazowego, czyli obowiązku sprzedaży gazu przez PGNiG poprzez giełdę. Na razie monopolista nie radzi sobie z tym. Inna sprawa, czy w ogóle mógł się dotychczas z tego obowiązku wywiązać.

Jak ocenił Piotr Szpakowski, dyrektor Biura Zarządzania Ryzykiem Regulacyjnym PKN Orlen, konkluzja płynąca z wyników handlu jest dość smutna. – Obroty gazem na TGE to „śmieszne wolumeny” – przyznał specjalista.

Tymczasem zwiększenie skali handlu byłoby ważne ze względu na budowę zliberalizowanego rynku. - Deregulacja i liberalizacja oznacza większą ofertę, większą elastyczność i zorientowanie na klienta. Może to oznaczać, że ceny zaczną spadać, ale tak naprawdę nie jest to bezpośredni wynik tego procesu – zaznaczył Markus Rapp, prezes EWE Polska. Rapp zastanawiał się także nad kwestią swobodnego kształtowania cen przy wciąż istniejących taryfach.

Specjaliści zastanawiali się także co z obecnymi kontraktami? - Wraz z dostępem do infrastruktury, uruchomieniem rewersu fizycznego, nowi konkurencyjni gracze będą mogli oferować gaz na rynku krajowym. Pytanie, czy odbiorcy gazu będą mieli w swoich kontraktach miejsce i możliwości, żeby wymienić dotychczasowego dostawcę – zastanawiał się Szpakowski.

To kluczowe pytanie biorąc pod uwagę, że kolejne firmy będą chciały uczestniczyć w budowie rynku.

- Z perspektywy podmiotów takich, jak PKP Energetyka, czy z perspektywy tworzącego się rynku najistotniejszym elementem jest możliwość nabycia paliwa po cenach, które spełniałyby oczekiwania naszych klientów – stwierdził członek zarządu PKP Energetyka Wojciech Szwankowski.

Czy nie przeszkodzą temu jednak kontrakty długoterminowe? Zdaniem Macieja Wesołowskiego, radcy prawnego DLA Piper to istotne pytanie. – Taka sytuacja była w energetyce. Teoretycznie skoro tam się dało to tu też. Ale pamiętajmy o różnicach – zastrzegał się prawnik.

Przynajmniej w części problem obliga gazowego rozwiąże powstanie spółki PGNiG Obrót Detaliczny. – Będziemy handlowali gazem poprzez giełdę, to powinno rozruszać rynek i powinno oznaczać pojawienie się na nim większych ilości gazu – powiedział Tomasz Bukowski, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Były szef Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora wskazał, że w kontekście wszystkich problemów być może należałoby wzmocnić uprawnienia regulatora rynku energetycznego. - - Uwolnienie rynku gazu w innych krajach często było wynikiem postępowań antytrustowych – powiedział prawnik.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trudna droga do rynku gazu w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!