XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Turkmeńskie złoża gazu otwarte dla firm z Zachodu

Turkmeńskie złoża gazu otwarte dla firm z Zachodu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Turkmenistan, dysponujący gigantycznymi złożami gazu, coraz bardziej otwiera się na współpracę z zachodnimi koncernami z sektora paliwowego.

Prezydent Gurbanguły Berdymuchammiedow twierdzi, że istnieje konieczność zagranicznych inwestycji w branżę energetyczną, aby Turkmenistan do 2030 roku potroił wydobycie gazu i 10-krotnie zwiększył produkcję ropy. Obecnie środkowoazjatycka republika wydobywa blisko 80 mld metrów sześciennych gazu rocznie i uzyskuje około 10 mln ton ropy - czytamy w "Parkiecie".

W czasie wizyty w USA Berdymuchammiedow zachęcał amerykańskich potentatów paliwowych do inwestycji w Turkmenistanie. Obecnie rozmowy w sprawie dostępu do tamtejszych złoż prowadzi Chevron oraz ConocoPhillips, które mogłoby prowadzić prace na kaspijskim szelfie we współpracy z rosyjskim Łukoilem. Ukłonem w stronę Zachodu było też poparcie władz w Aszchabadzie dla rurociągu Nabucco, którym gaz z Morza Kaspijskiego ma popłynąć do Europy - napisał "Parkiet".

Turkmeński prezydent spotkał się również z Lechem Kaczyńskim w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Jak wynika z wcześniejszych zapowiedzi, głowy państw miały rozmawiać właśnie na temat współpracy energetycznej. O tym, że Polska też planuje włączyć się do rywalizacji o turkmeńskie surowce, "Parkiet" pisał w sierpniu. Pierwszymi krokami w tym kierunku było otwarcie ambasady w Aszchabadzie oraz nawiązanie przez PGNiG kontaktów z partnerami w Azji Środkowej.

W ciągu ostatnich lat w Turkmenistanie żaden koncern z Zachodu nie otrzymał licencji na wydobycie ropy lub gazu. Do tej pory największe wpływy w tamtejszej energetyce mieli Rosjanie i Chińczycy. Jednak rządzący od ubiegłego roku Berdymuchammiedow jest bardziej otwarty na współpracę ze spółkami z Europy i USA niż jego poprzednik Saparmurat Nijazow - przypomniał "Parkiet".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Turkmeńskie złoża gazu otwarte dla firm z Zachodu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!