Tusk: gazociąg na Litwę to środek przeciwko izolacji regionu

Tusk: gazociąg na Litwę to środek przeciwko izolacji regionu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska i Litwa będą kontynuować kluczowe projekty energetyczne - połączenia sieci elektroenergetycznych i gazowych - zadeklarowali we wtorek premierzy Donald Tusk i Algirdas Butkieviczius. Gazociąg to recepta na izolację całego regionu - podkreślał Tusk.

"Obaj potwierdziliśmy jednoznaczne zainteresowanie wielką inwestycją, jaką byłoby połączenie gazowe, które również działałoby przeciw wykluczeniu tej części Europy - bo to dotyczy także północno-wschodniej części Polski, nie tylko Litwy, Łotwy i Estonii" - mówił Tusk na wspólnej z Butkievicziusem konferencji prasowej po rozmowach w Warszawie.

Podkreślał, że budowa gazociągu to przedsięwzięcie liczone w setkach milionów euro, które może liczyć na dofinansowanie ze środków europejskich z pozostającego w dyspozycji KE narzędzia Connecting Europe.

Butkieviczius podkreślał z kolei, że problemy infrastruktury są rozwiązywane najbardziej efektywnie, gdy robią to wspólnie cztery kraje - Polska, Litwa, Łotwa i Estonia. Przypomniał, że Litwa podjęła polityczną decyzję o pełnym wdrożeniu trzeciego pakietu liberalizacyjnego UE w dziedzinie energii i powinno to nastąpić do końca 2014 r. Premier Litwy zaznaczył, że do tego czasu powinien powstać terminal LNG w Kłajpedzie, co będzie oznaczać zdywersyfikowanie sektora gazowego na Litwie. Dodał, że Litwa negocjuje już kontrakty na dostawy skroplonego gazu.

Butkieviczius zaznaczył, że dla Litwy bardzo ważnym tematem jest też eksploatacja gazu łupkowego z własnych złóż i ma nadzieję, że jeszcze we wtorek będzie kontynuował z Donaldem Tuskiem rozmowy na ten temat.

W 2012 r. polska spółka Gaz-System podpisała z litewską firmą Lietuvos Dujos umowę na sporządzenie studium wykonalności gazociągu, który ma połączyć oba kraje. Studium powinno być gotowe w pierwszym kwartale 2013 r. Według wstępnych szacunków gazociąg miałby 562 km długości i umożliwiałby przesyłanie do krajów bałtyckich do 2,3 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, a przy dodatkowych inwestycjach - do 4,5 ml m sześc. rocznie.

Donald Tusk był też pytany o połączenia komunikacyjne - Rail Baltica i Via Baltica. Jak powiedział, Polska stara się racjonalnie ustalać priorytety, zaznaczając, że połączenie kolejowe z Litwą musi być na poziomie europejskim, bo obecnie podróż koleją na tej trasie to wielogodzinna "gehenna" i "wstyd dla obu państw".

Odnosząc się do drogowego projektu Via Baltica szef polskiego rządu zaznaczył, że poszczególne odcinki dróg leżą w interesie lokalnym, regionalnym, europejskim albo obu państw. W jego ocenie, nie wiadomo, czy projekt będzie gotowy w najbliższej perspektywie finansowej UE, bo to "gigantyczne" przedsięwzięcie. "Nie będziemy się jednak nawzajem przekonywać, żeby realizować to szybciej" - podkreślił Tusk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk: gazociąg na Litwę to środek przeciwko izolacji regionu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!