Tusk: gazoport do końca roku gotowy do prób technicznych

Tusk: gazoport do końca roku gotowy do prób technicznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że gazoport w Świnoujściu będzie gotowy do prób technicznych do końca roku, a na początku 2015 r. będzie nim mógł popłynąć gaz. Podkreślił, że obecnie Polska jest na bieżąco dobrze zaopatrzona w gaz.

- W sprawie gazoportu w Świnoujściu prace trwają zgodnie z zapisami w kontrakcie - do końca roku gazociąg będzie gotowy do prób technicznych, by na początku przyszłego roku gaz katarski mógł do nas płynąć - zapowiedział premier na konferencji prasowej w Warszawie.

Odniósł się w ten sposób do wtorkowej wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który ocenił, że budowa gazoportu w Świnoujściu musi być jak najszybciej skończona. Kaczyński powiedział też, że inwestycja była realizowana w niewłaściwy sposób, bo odwlekano niektóre decyzje, m.in. dotyczące tego, kto ma realizować inwestycję.

W odpowiedzi Tusk zadeklarował, że cieszy go, iż "trwa rzadki okres w naszej polityce wspierania polskiego rządu w działaniach, które w kontekście kryzysu ukraińskiego mają pierwszorzędne znaczenie". Do takich właśnie działań zaliczył dokończenie gazoportu w Świnoujściu. Tusk dodał, że "takie drobne prztyczki ze strony prezesa (Kaczyńskiego) uważa - jak na panujące dziś obyczaje w polskiej polityce - za pieszczoty".

Premier zapewnił, że Polska na bieżąco jest dobrze zaopatrzona i zabezpieczona w gaz. Mimo to - podkreślił - samo istnienie polskiego gazoportu będzie mieć kluczowe znaczenie.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka MSP Agnieszka Jabłońska-Twaróg, Polskie LNG przygotowuje się już do fazy eksploatacyjnej terminalu. - Spółka uruchomiła w tym celu m.in. procedurę rekrutacyjną na kluczowe stanowiska. Najbardziej intensywne prace trwają w zbiornikach LNG, m.in. spawanie tzw. zbiorników wewnętrznych i montaż pomostów dachowych pod instalacje - powiedziała PAP.

Jak dodała, rozpoczęto próby ciśnieniowe, a w całym kompleksie kontynuowany jest montaż rurociągów LNG. Trwa także układanie instalacji energetycznych. - Terminal, jako nowy podmiot na europejskim rynku gazu, lider w obszarze nadbałtyckim, będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Umożliwi odbiór gazu z dowolnego kierunku na świecie. Zdolność regazyfikacyjna (5 mld m3) odpowiada jednej trzeciej krajowego zużycia - podkreśliła Jabłońska-Twaróg.

Jak dodała, gotowy jest już gazociąg przyłączeniowy Świnoujście-Szczecin, który umożliwi odbiór gazu z terminalu LNG. Ukończony został także jeden z najdłuższych w Europie falochronów i infrastruktura portowa niezbędna do przyjęcia w świnoujskim porcie specjalnych statków do transportu LNG, czyli metanowców, których długość dochodzi do 315 metrów.

Rzeczniczka przypomniała, że termin zakończenia inwestycji był przesunięty tylko raz, we wrześniu 2013 r. - Przyczyną odchylenia od harmonogramu był kryzys branży budowlanej, który negatywnie wpłynął na kondycję finansową firm zaangażowanych w budowę terminalu. Zgodnie z obowiązującym obecnie kontraktem, wykonawca ma ukończyć terminal na przełomie roku. Terminal będzie gotowy do odbioru komercyjnych dostaw gazu w roku 2015. Równolegle trwają prace w części morskiej i lądowej: na placu budowy w minionym miesiącu pracowało średnio ok. 1300 osób dziennie - dodała.

We wrześniu ubiegłego roku spółka Polskie LNG i budujące terminal w Świnoujściu konsorcjum Saipem-Techint-PBG podpisały aneks do kontraktu, z którego wynika, że terminal gazowy w Świnoujściu będzie gotowy do eksploatacji do końca 2014 roku. Dotychczasowa umowa przewidywała oddanie terminalu do eksploatacji 30 czerwca 2014 roku, ale od dłuższego czasu wiadomo było, że termin ten odsunie się w czasie, m.in. z powodu ostrego kryzysu branży budowlanej i bankructw wykonawców inwestycji w 2012 roku. Pod koniec lutego informowano, że terminal jest gotowy w 75 proc.

Terminal LNG w Świnoujściu pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Jest to pierwszy tego typu projekt w Europie Środkowo-Wschodniej. Rząd uznał inwestycję za strategiczną.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk: gazoport do końca roku gotowy do prób technicznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!