Tusk proponuje inną rurę

Tusk proponuje inną rurę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podczas wizyty w Moskwie premier Donald Tusk zamierza zaproponować budowę lądowego gazociągu z Rosji do Europy Zachodniej przez Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Niemcy zamiast morskiego Gazociągu Północnego - podają we wtorek rosyjskie media

Powołują się na polski "Dziennik", według którego rura ta byłaby o połowę tańsza od Gazociągu Północnego (Nord Stream) przez Morze Bałtyckie. Premier Tusk jedzie do Moskwy w przyszłym tygodniu.

Dziennik "Wriemia Nowostiej" ocenia, że "nie ma jednak szans, by zdołał on (Tusk) przekonać stronę rosyjską do rezygnacji z morskiej trasy".

"Swego czasu to właśnie Gazprom odrzucił plany budowy gazociągu Amber przez terytorium krajów bałtyckich, a także ułożenia drugiej nitki magistrali Jamał-Europa przez Białoruś i Polskę na rzecz beztranzytowego wariantu po dnie Bałtyku" - przypomina moskiewska gazeta.

"Wriemia Nowostiej" dodaje, że "Gazprom regularnie ma do czynienia ze sporami, dotyczącymi warunków funkcjonowania pierwszej nitki rury Jamał-Europa, łącznie z procesami sądowymi i publicznymi konfliktami".

Według dziennika "wątpliwe jest, aby nawet oszczędność połowy środków - która zresztą nie jest oczywista w związku z koniecznością wykupienia ziemi od prywatnych właścicieli wzdłuż prawie całej trasy - skłoniła Władimira Putina do wyrzeczenia się jednego ze swych ulubionych dzieci".

"Wszak pomyślna realizacja projektu Nord Stream - oprócz zapewnienia dodatkowych możliwości eksportowych i zwiększenia niezawodności dostaw - może zmusić wszystkie kraje tranzytowe do prowadzenia bardziej wyważonej i ostrożniejszej polityki wobec Rosji" - wyjaśnia "Wriemia Nowostiej".

Także dziennik "RBK-daily", rosyjski partner niemieckiego "Handelsblatt", wyraża wątpliwość, aby "Gazprom zrezygnował z Nord Stream na rzecz polskiej propozycji".

Powołując się na analityka Aleksieja Łogwina, gazeta zaznacza, że "głównym zadaniem Nord Stream jest odsunięcie Polski i innych tranzytowych krajów od gazowych dostaw".

W opinii tego analityka "stosunki Polski i Gazpromu nie są bezchmurne i dlatego nieznaczne skrócenie trasy gazociągu oraz obniżenie kosztów jego budowy nie przeważy wyeliminowania dodatkowych ogniw w dostawach gazu do Niemiec".

"Ułożenie rury na dnie morza to złożony i kosztowny projekt. Jednak zrealizowawszy go, Gazprom odgrodzi się od powtarzających się co roku problemów w rozmowach z krajami zapewniającymi tranzyt gazu i od opłat na rzecz tych państw" - cytuje "RBK-daily" Łogwina.

Natomiast dziennik "Wiedomosti" przytacza wypowiedź innego analityka - Walerija Niestierowa, który również zwrócił uwagę, że "Nord Stream pozwoli ominąć nie tylko Ukrainę i Białoruś, ale też inne kraje tranzytowe".

"Rosja przyjmie propozycję Polski tylko wtedy, jeśli Nord Stream napotka poważne przeszkody z powodu katastrofalnego wzrostu kosztów lub politycznych kontrowersji" - powiedział Niestierow.

"Wiedomosti" - podobnie jak "Wriemia Nowostiej" i "RBK-daily" - podkreślają, że Gazprom odmawia oficjalnych komentarzy na temat polskiej inicjatywy. Dziennik dodaje, że "według jednego z menedżerów koncernu, propozycje Polski nie wywołują na razie zainteresowania".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!