Tusk: stanowiska Polski i Rosji w sprawie gazociągu pozostały rozbieżne

Tusk: stanowiska Polski i Rosji w sprawie gazociągu pozostały rozbieżne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stanowiska Polski i Rosji w sprawie Gazociągu Północnego pozostały rozbieżne - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej w polskiej ambasadzie w Moskwie, podsumowując swoje rozmowy z rosyjskimi politykami.

"W sprawie Nord Streamu i gazociągu Amber Rosjanie informowali, że są mocno zdeterminowani, aby gazociąg Nord Stream, a więc tzw. rura bałtycka, był realizowany. Zapewniali równocześnie, że nie są zainteresowani jakimikolwiek kłopotami czy zakłóceniami, jeśli chodzi o współpracę gazową z Polską. Deklarowali gotowość wypełnienia nie tylko wszystkich zobowiązań, ale prowadzenia takiej wspólnej polityki, która da nam poczucie stabilności dostaw i bezpieczeństwa" - zaznaczył Tusk.

"Nasze stanowiska pozostały rozbieżne, co nie znaczy, że jakakolwiek ze stron chciałaby dramatyzować ten stan rzeczy" - podkreślił premier. Stanowisko Moskwy w sprawie gazociągu północnego było do przewidzenia. Tak słowa szefa rosyjskiego rządu skomentował ekspert, Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych w Warszawie. Wiktor Zubkow, zapowiedział podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, że Moskwa nie zrezygnuje z budowy gazociągu północnego.

Premier Rosji zapewnił, że budowa Gazociagu Północnego na dnie Bałtyku nie wpłynie na zobowiązania wynikające z kontraktów w tym na dostawy gazu do Polski.

Wiktor Zubkow powiedział po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, że w ramach projektu tego gazociągu Rosja jest gotowa omówić i „rozpatrzeć wszelkie propozycje" dotyczące kontraktów zapewniających dostawy gazu do Polski, jak również tranzyt tego surowca przez nasz kraj.

Zubkow oświadczył, że projekt Gazociągu Północnego jest opracowywany z uwzględnieniem wszelkich aspektów, w tym ekologicznych, i dodał, że jest to przedsięwzięcie „duże, dobre i europejskie".

Andrzej Sikora przewiduje, że w przyszłości nie będzie przełomu w stanowisku Rosji. Tłumaczy, że Moskwa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż w ciągu najbliższych 30-50 lat cały dodatkowy gaz do Europy będzie musiał być sprowadzany właśnie od niej. Dodaje, że ani w Algierii, ani w Basenie Morza Śródziemnego, nie odkryto znaczących złóż gazu ziemnego, a zasoby w Morzu Północnym powoli się kończą. Zwraca też uwagę na to, że koszt budowy rurociągu przez Bałtyk jest o wiele większy niż wybudowanie drugiej nitki Jamału. Z drugiej strony jednak - podkreśla ekspert - niestabilna sytuacja na Ukrainie oraz przypadki braku zapłaty za gaz w tamtym regionie powodują odpisanie od kosztów budowy gazociągu przez Morze Północne omijanie krajów tranzytowych.

Sikora zaznaczył, że Polska ma do spełnienia olbrzymią rolę jako kraj, który ma rozwiązywać wewnątrz Unii Europejskiej kwestię tranzytu gazu i dywersyfikacji źródeł jego dostaw. Dodał, że wspólne magazyny gazu czy połączenia transgraniczne mogłyby tę sytuację bardziej ustabilizować. Ekspert podkreślił, że Rosja zawsze mówiła, iż energetyka to dla niej element polityki i tutaj nic się nie zmieniło.

Także zdaniem Andrzeja Sadowskiego z Centrum imienia Adama Smithabyło do przewidzenia, że bezpośrednie spotkanie premierów nie wyeliminuje rozbieżnych podejść naszych polityków dotyczących tej kwestii. Ekspert zaznaczył, że bez wątpienia budowa gazociągu obniża nasze bezpieczeństwo, a nie je wzmacnia.

Sadowski skomentował też deklaracje premierów Zubkowa i Tuska dotyczące ożywienia gospodarczego pomiędzy Polską i Rosją. Ekspert zaznaczył, iż takie ożywienie będzie możliwe pod warunkiem, że zlikwidowane zostaną wszelkie blokujące współpracę przepisy i ograniczenia administracyjne. Podkreślił, że przedsiębiorcy sami sobie poradzą - nie należy im tylko przeszkadzać. Dodał, że same deklaracje przedstawicieli rządu nic nie dają. Są jedynie dyplomatyczną kurtuazją.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!